eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 12. szombat Gyula
Brüsszel, 2018. február 23.Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Unió nem hivatalos brüsszeli csúcsértekezlete után tartott sajtótájékoztatón 2018. február 23-án. (MTI/EPA/Stephanie Lecocq)
Nyitókép: STEPHANIE LECOCQ

Ezért vonnak el kohéziós pénzeket Magyarországtól

Közép- és kelet-európai országok irányából leginkább a dél-európai tagállamok felé csoportosítana át felzárkóztatási pénzeket az Európai Bizottság kedden közzétett javaslata. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: a döntéshozó testület nem a migrációs politikával, hanem a fejlettségi szinttel magyarázza a tervek szerint 2021-től hatályos támogatásokat.

2018-as árakat nézve 24 százalékkal csökken a Magyarországnak szánt uniós felzárkóztatási források összege 2021 és 2027 között a jelenlegi 2014-2020-as időszakhoz képest – mondta Gyévai Zoltán. A mostani 23,6 milliárd euróra becsült támogatás tehát 17,9 milliárdra csökken a következő ciklusban.

A Bruxinfó főszerkesztője kiemelte:

nincs arról szó, hogy a döntéshozók kipécézték volna Magyarországot és Lengyelországot.

Az Európai Bizottság egy számítási módszer alkalmazásával állapítja meg az országoknak járó kohéziós alap nagyságát. A szervezet javaslata alapján Lengyelországban 23, Csehországban 24, Szlovákiában 22, Észtországban pedig 24 százalékkal csökkentik a forrást. Utóbbi tagállam „a migrációs politikában nem pendült egy húron a visegrádi négyekkel”– tette hozzá a szakértő.

A legfőbb valódi ok, hogy az említett országok fejlettségi szintje az elmúlt hét évben jelentős mértékben javult, a déli országok azonban súlyos gazdasági és pénzügyi válságon mentek keresztül. „A kelet-európaiak felfelé húzták az uniós átlag GDP-t, míg a déliek lehúzták” – hangsúlyozta.

A déli országok több pénzt fognak kapni, mint eddig, azonban nem többet, mint a keleti államok.

A kohéziós politika minden ország és régió számára hozzáférhető – jegyezte meg Gyévai Zoltán. Azok az átmeneti régiók is részesülnek a támogatásban, amelyek fejlettségi szintje az úniós átlag 90 százaléka fölötti. Ezek a fejlett országok városi, ipari környezetei, ahol stagnálás következett be, melyen a regionális politikai források sem volak képesek segíteni – tette hozzá a szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Minden gyermekes családot érintő változás következik

Minden gyermekes családot érintő változás következik

2025 szeptemberétől módosul az óvodai nevelés rendszere. Fontos, hogy minden utolsó óvodai évében lévő gyermek napi szinten részesüljön iskolai felkészítésben – mondta el az InfoRádióban a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×