eur:
413.39
usd:
401.19
bux:
81839.54
2025. január 10. péntek Melánia

Megszólalt az Európai Bizottság a folyamatos migrációs nyomásról

Az Európai Bizottság szerdán jelentést tett közzé az európai migrációs stratégia ütemterve alapján elért előrehaladásról, eszerint a közös uniós erőfeszítések eredményesek, de a folyamatos migrációs nyomás miatt a helyzet továbbra is instabil, és további erőfeszítésekre van szükség annak érdekében, hogy többen térjenek haza azon bevándorlók közül, akik nem jogosultak az EU-ban maradni.

A kiutasítási végzéseknek csupán 36,6 százalékát hajtották végre a tagállamok - derül ki a jelentésből, amely egyebek között azonosítja, hogy mely területeken szükséges megerősíteni a jelenlegi uniós szabályozást az esetleges, szezonálisan jelentkező migrációs hullámhegyek idején vagy a migrációs nyomás egyik útvonalról a másikra történő áthelyeződése esetén.

Frans Timmermans, az uniós bizottság első alelnöke kiemelte: a jelentés megerősíti, hogy a migrációt csak átfogó módon lehet kezelni, egymás hatását kölcsönösen megerősítő intézkedések révén, amelyek a felelősségen és a szolidaritáson alapulnak. A közös európai menekültügyi rendszer reformja e megközelítés központi elemét képezi, és a hosszú távú uniós költségvetéssel együtt képessé teszi majd az Európai Uniót az esetleges jövőbeli migrációs válságok kezelésére. A reform nem késlekedhet - tette hozzá az alelnök.

A jelentés szerint az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség 2018-ban 111 visszatérési művelet megszervezésében működött közre, a tagállamoknak azonban jobban ki kellene aknázniuk azt, hogy az ügynökség szélesebb körű felhatalmazást kapott a migránsok visszaküldésére. A következő hosszú távú költségvetésre irányuló bizottsági javaslat jelentősen megerősíti a külső határok igazgatására előirányzott finanszírozást, így további forrást biztosít az Európai Határ- és Parti Őrség megerősítéséhez, amely a tervek szerint 10 ezer fős készenléti alakulattal rendelkezik majd.

A jelentésből kiderül az is, hogy a Földközi-tenger középső medencéjén kialakult migrációs útvonalon 2018 első hónapjaiban tovább folytatódott a 2017-es csökkenő tendencia: az érkezők száma mindegy 77 százalékkal volt alacsonyabb az előző évinél. A Törökországból Görögországba érkezők száma viszont 2018 márciusa óta jelentősen emelkedett. A görög szigetekre érkezők száma az év eleje óta meghaladta 9300-at, a szárazföldi határon a 6100-at. Noha a nyugat-balkáni útvonalon összességében stabilizálódott a helyzet, az elmúlt hónapok jelentései szerint fokozódott az Albánián, Montenegrón és Bosznia-Hercegovinán keresztül haladó migrációs mozgás. A Földközi-tenger nyugati medencéjében kialakult útvonalon érkezők száma továbbra is emelkedő tendenciát mutat: 2018 januárja óta mindegy 6600-an érkeztek Spanyolországba, 22 százalékkal többen, mint 2017 első hónapjaiban.

Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

Kaiser Ferenc: sem a béke, sem a tűzszünet nem lesz gyors Ukrajnában

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×