eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Kulcsot mutatnak fel tüntetők Pozsonyban 2018. március 16-án.
Nyitókép: MTI

Óriási a nyomás, ez vár Szlovákiára

A következő hetek sorsdöntőek lehetnek a szlovák kormányválság megoldása szempontjából – mondta Szarka László történész az InfoRádióban arra reagálva, hogy hétfőn Tomáš Drucker szlovák belügyminiszter is bejelentette lemondását. 

Az új szlovák kormány, Peter Pellegrini vezetésével március 29-én kapott bizalmat a pozsonyi parlamentben, amelyet a közvélemény többsége a Fico-kabinet folytatásának, egy bábkormánynak tekint. Az egyik kritikus pont a belügyminiszteri pozíció - mondta a történész.

A héttérről Szarka László megismételte, hogy a kormányváltást kiváltó Ján Kuciak oknyomozó újságíró és menyasszonya meggyilkolásának ügye továbbra is felderítetlen. Az akkori belügyminiszter Robert Kaliňak és a hozzá szorosan kötődő országos rendőrfőkapitány Tibor Gašpar személyét számos bírálat érte, a tüntetők mindkettőjük lemondását követelték.

Egy hónapon belül két belügyminiszter mondott le. Ez jól jelzi a helyzet súlyosságát.

A történész az InfoRádiónak elmondta, hogy Tomáš Drucker sikeres válságmenedzser volt, korábban a magyarországihoz hasonló, nehéz helyzetben lévő szlovákiai egészségügyben indított el látványos folyamatokat. A belügyminisztersége 3 hetében pedig kezdeményezte a rendőrség civil és politikai igazgatásának megreformálását.

Hétfői lemondása előtt azonban

a kormányfő egyértelműen elkötelezte magát Tibor Gašpar rendőrfőkapitány pozícióban maradása mellett.

Ez azt is jelzi, hogy nem kívánják azokat az ügyeket nyilvánosan felgöngyölíteni, amelyek a hosszan tartó, rendszeres tiltakozásokat kiváltották Szlovákiában.

Közben Tibor Gašpar keddi pozsonyi sajtótájékoztatójáén jelentette be, hogy marad a posztján. Döntését azzal indokolta, hogy ő nem politikus, hanem a rendőri szakma képviselője, és leváltása a belügyi tárca vezetőjének hatásköre és felelőssége.

Ugyanakkor megjegyezte: amennyiben az új belügyminiszter erre felkéri, lemond tisztségéről.

A rendőrfőkapitány közölte azt is, hogy meglepetésként értékelte Tomás Drucker távozását, úgy vélekedve, hogy a miniszter jó, értékes munkát kezdett el a tárca élén.

Az InfoRádiónak nyilatkozó történész hozzátette: nagyon nagy a szembenállás a kormány és a közvélemény között, valamint a bepolitikában is, az ellenzéki pártok is gyengék, de ha tényleg egységesen lépnek fel a következő választásokon és folytatódik a kormányválság, illetve belép a Tisztességes Szlovákiáért Mozgalomból alakulni látszó új párt, akkor

átalakulhatnak a politikai erőviszonyok és a 8 éve hatalmon lévő Fico-féle párt háttérbe szorulhat.

Szarka László szerint a következő hetek sorsdöntőek lehetnek a kormányválság megoldásában, azért is, mert Andrej Kiska államfő jelezte, hogy a legtisztább módszer a helyzet rendezése érdekében egy előre hozott választás megtartása lenne Szlovákiában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×