eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Moszkva, 2016. április 18. Az orosz Gazprom cég logója a 16. Neftegas (Nyeftyegaz) olaj- és gázipari berendezések nemzetközi kiállításán és vásárán Moszkvában 2016. április 18-án. (MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
Nyitókép: Szergej Ilnyickij

Ellenséges viszony után alkut kötöttek a Gazprommal

Az országaik közötti ellenséges viszony dacára az együttműködés felújítása mellett döntött az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz energiavállalat. Arról fognak tárgyalni, hogyan folytassák az Európába történő orosz gázszállítást ukrán területen keresztül.

Ukrajna 2019 után is átengedheti területén az Európába tartó orosz gázt – erről írt név nélküli forrásokra hivatkozva a mérsékeltnek számító Vedomosztyi orosz gazdasági lap. A tárgyalások annak ellenére indulnak meg, hogy Ukrajna és nyugati szövetségesei valamint Oroszország viszonya különösen elmérgesedett a Krím-félsziget elcsatolása és a kelet-ukrajnai válság miatt.

A Vedomosztyi forrásai szerint nem a jelenlegi és jövőre lejáró gázszállítási szerződést vizsgálják felül, hanem egy akár 2020-tól érvényes, új megállapodásról tárgyalnak majd a felek. A lap szerint kezdeti stádiumban vannak a kontaktusok az orosz Gazprom és az ukrán Naftagaz energiacégek között.

Az újságnak név nélkül nyilatkozó egyik illetékes emlékeztetett rá, hogy a két cég képviselői néhány hete már találkoztak, és a megbeszélésen téma volt az Európába irányuló orosz gázszállítás, azaz a tranzitgáz 2019 után történő átengedése.

A politikai helyzettel párhuzamosan az orosz és az ukrán energicég viszonya is elmérgesedett.

A legutóbbi fejlemény az volt, hogy februárban a kereskedelmi vitákban véleményt mondó Stockholmi Döntőbíróság arra kötelezte a Gazpromot, hogy fizessen több, mint 2,5 milliárd dollárt a Naftogaznak, mert úgymond alulteljesítette a szerződéses vállalásait a tranzitszállításokról. A Gazprom erre közölte, hogy nem ért egyet a döntéssel, és jogi úton fellép ellene.

Tavaly nyáron ugyanakkor szintén a stockholmi bíróságon a Gazprom követelt 34,5 milliárd dolláros kártérítést a Naftogaztól, amiért az úgymont nem tett eleget a 2009-es gázvásárlási szerződés egy részének és jóval kevesebb gázt vett át.

A testület akkor is az oroszok ellen ítélt, annak ellenére, hogy a szerződési feltételek kimondták, hogy akkor is fizetnie kell a gázért, ha nem veszi át. Egy harmadik ítélet pedig szintén az ukrán félnek kedvezett, mert megsemmisítette a szerződés ama kitételét, amely szerint az ukránok nem adhattak el harmadik félnek a Gazpromtól beszerzett gázt.

Az idei vita során az oroszok márciusban visszaadták az ukránoknak a márciusi szállításokra kapott pénzt és azt mondták, nem újítják fel azokat, ha nem lesz az érvényes szerződést kiegészítő megállapodás. Utána még jobban elmérgesedett a helyzet, amikor az oroszok felmondták a gázszállítási szerződést, miközben ismét a stockholmi döntőbírósághoz fordultak.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×