Az 1871-ben alapított, bécsi székhelyű Bruna Sudetia az egyik legrégebbi német nacionalista diákegyesület Ausztriában. Elnöke Herwig Götschober, aki az Osztrák Szabadságpárthoz (FPÖ) tartozó Norbert Hofer közlekedési miniszter csapatában dolgozik sajtóreferensként. A tisztségviselő a közösségi médiáért felel a tárcánál.
A minisztérium szerint Götschober nem ismeri az állítólag több antiszemita nótát is tartalmazó gyűjteményt. Az ő példánya sem tartalmilag, sem grafikailag nem egyezik azzal, amelyet a Falter bemutatott.
A Bruna Sudetia is visszautasította a Falter vádjait. A szervezet keddi közleményében azt írta, hogy sohasem volt tulajdonában a hetilaphoz került példány. Az egyesület rágalmazás miatt jogi lépéseket fontolgat a folyóirattal szemben - írta weboldalán a Die Presse című osztrák napilap.
Götschober a bécsi Leopoldstadt kerületi tanácsnoka. A Zöldeket képviselő kerületi vezető, Uschi Lichtenegger a cikk megjelenése után azonnali lemondásra szólította fel.
Leopoldstadt Bécs zsidó kerületének számít - hívta fel a figyelmet Lichtenegger kedden. "Nem várható el a zsidó közösségtől, hogy továbbra is elviseljen egy ilyen képviselőt a kerületben" - tette hozzá.
A szociáldemokraták egyik szóvivője, Sabine Schatz felszólította Norbert Hofer közlekedési minisztert, hogy váljon meg Götschobertől. Schatz rámutatott, hogy a sajtóreferens nem először váltott ki felzúdulást: 2009-ben például részt vett a náci légierő híres, ausztriai születésű parancsnoka, Walter Nowotny emlékére szervezett felvonuláson.
Januárban egy másik szabadságpárti politikus, Udo Landbauer kínos helyzetbe került, miután kiderült, hogy korábban a bécsújhelyi Germania ifjúsági szervezet alelnöke volt. A diákegyesület 1997-ben kiadott egy közismert nóták átírását tartalmazó daloskönyvet, amely a több millió halálos áldozatot követelő holokauszton viccelődő, rasszista szövegeket is tartalmazott. A botrány miatt Landbauer végül minden politikai tisztségéről lemondott.
Az FPÖ-t egykori osztrák nácik alapították 1955-ben, de a párt szakított múltjával, és igyekszik kizárni soraiból a nemzetiszocialista eszméket hirdető tagjait. A szabadságpárt bejelentette, hogy létrehoz egy történészbizottságot múltjának feltárása érdekében. A testület az említett ifjúsági szervezetekkel is foglalkozik majd.