eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin

A kötelező kvóták elhozhatják a czexitet – újabb tagállam léphet ki az unióból

Egy, a menekültek kötelező kvóták szerinti elosztásáról szóló újabb szavazás felerősítené a czexitet, azaz a Csehország Európai Unióból való kilépését követelők hangját – jelentette ki Andrej Babiš cseh miniszterelnök, aki úgy véli, szükség van a schengeni övezet bővítésére.

Andrej Babiš a cseh parlament alsóházában elmondott beszédében hangsúlyozta, egy újabb kvótaszavazás Európa-ellenes hangulatot keltene Csehországban. Kijelentette, Prágának világos elképzelése van arról, hogyan kell érvelnie, és kiket kell meggyőznie ahhoz, hogy a cseh álláspontot ne lehessen lesöpörni az asztalról egy esetleges újabb kvótaszavazáskor.

„A kvótákat nem lehet megismételni, ezért mindent el fogunk követni, és újabb szövetségeseket keresünk magunk mellé” – jelentette ki Babiš. A kormányfő az alsóházi képviselők előtt felelevenítette a legutóbbi uniós csúcson elhangzottakat, amikor is Görögország, Olaszország és Svédország is éles bírálatot fogalmazott meg Csehország és a visegrádi csoport másik három államával szemben, amiért azok elutasítják a menekültek kötelező betelepítését.

„Semmi logikát nem látok abban, hogy Görögország a schengeni övezet tagja, Horvátország, Bulgária és Románia pedig kívül esik rajta. Mindegyik európai államnak az övezeten belül lenne a helye“ – mondta Babiš.

A cseh miniszterelnök szerint a legfontosabb az lenne, ha az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség, a Frontex végre aktív harcot folytatna a földközi-tengeri embercsempészekkel, és felszámolná az illegális útvonalaikat. Babiš megemlítette, hogy a csempészek az Europol adatai szerint 2,7 milliárd eurós bevételre tettek szert 2016-ban. A cseh kormányfő ezért fontosnak tartja, hogy a menekülthullám megfékezését már az európai kontinensen kívül elkezdjék. Rámutatott, hogy a Törökországgal kötött egyezség, melynek során Ankara 3 millió eurót kapott az Európai Uniótól, működik. „Az uniónak hasonló projektek kialakítására kell törekednie Líbiával és Tunéziával is” – jegyezte meg Babiš.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×