eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 12. szombat Gyula
A gyakorlat, ami nem felel meg az uniós szabályoknak

A gyakorlat, ami nem felel meg az uniós szabályoknak

Az európai parlamenti képviselői helyek újraosztásáról és az uniós választási törvény reformjáról vitáztak szerdán Strasbourgban. A Bruxinfo elemzője az InfoRádió Brüsszeli Hét című műsorának azt mondta: 2019 egyik nagy kérdése, hogy miként válasszák meg az Európai Bizottság új elnökét.

Nem felel meg az Európai Unió jogszabályainak, hogy a parlamenti választás során dől el a bizottság elnökének személye is – mondta Fóris György. A Bruxinfo elemzője hozzátette: ezt megelőzően is politikai viták folytak e körül. Az alapszerződésben nincs szó arról, hogy a parlament jelölhetne, sőt épp ellenkezőleg. Évtizedeken keresztül az volt a gyakorlat, hogy a tagországok vezetői valamelyik csúcstalálkozón megállapodtak egy alkalmas személyben, majd az illető bemutatkozása után a parlament szavazott róla.

A 2009-es lisszaboni szerződés szerint a mindenkori leendő bizottsági elnök kiválasztásakor tekintettel kell lenni a megelőző parlamenti választások eredményére. Vagyis az új elnöknek abból a pártcsaládból kell érkeznie, amely a legjobban teljesített – magyarázta a szakértő. Ezzel párhuzamosan – hogy közelebb vigyék az uniós parlamenti választásokat az állampolgárokhoz  – a nagy frakciók igyekeztek megszemélyesíteni amerikai mintára a kampányát, és mindegyik választott egy nyilvánosság előtt szereplő arcot magának. Később ezekből a kampányvezérekből lettek a bizottsági elnökjelöltek – mondta Fóris György.

Nagy-Britannia mandátumai

  • A Brexitet után a 73 brit mandátumból 46 tartalékba kerülne egy esetleges EU bővítés esetére.
  • A maradék 27 képviselői helyet 14 tagállam között osztanák szét.
  • Az uniós parlament sajtószolgálata közölte: az egyenlőtlenségek kiegyenlítése érdekében Franciaország és Spanyolország 5-5, Olaszország és Hollandia 3-3, Írország 2, valamint Lengyelország, Románia, Svédország, Ausztria, Dánia, Szlovákia, Horvátország, Finnország és Észtország 1-1 további mandátumot kapna.
  • Magyarország nem kapna újabb mandátumokat, mert a magyar mandátumszám egyébként is kissé felül van reprezentálva a lakosságszámhoz képest.

A témáról további részleteket is megtudhatnak az InfoRádió Brüsszeli Hét című műsorából szerda este 8 órától.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Átkokat szórnak az oroszokkal való kiegyezést pedzegető amerikai ukrán képviselőre
Tudósítónktól

Átkokat szórnak az oroszokkal való "kiegyezést" pedzegető amerikai ukrán képviselőre

Az Oroszországnak adott területi engedményeket és Volodimir Zelenszkij elnök eltávolítását követelte az amerikai Kongresszus egyetlen ukrán születésű tagja. Victoria Spartz egyedi nézetei nem túl népszerűek a szülőföldjén. Ő viszont azt mondja: egy brit lap félremagyarázta azt, amit mondott.

Kimenekülne az új német koalíció a menekültválságból

Létrejött a koalíciós megállapodás a német Kereszténydemokrata Unió és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió, valamint a Német Szociáldemokrata Párt között. Az egyezségben számos a bevándorlási politikát érintő szigorítás is szerepel: komolyabb határellenőrzést vezetnének be, kitoloncolásokat is terveznek- mondta el az InfoRádiónak Dócza Edith Krisztina, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője. A riporter Varga Mónika. Dócza Edith Krisztinát, a Migrációkutató Intézet vezető elemzőjét hallották
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×