eur:
411.4
usd:
394.27
bux:
79594.48
2024. november 22. péntek Cecília
Csoma Mózes: Észak-Korea erődemonstrál és nem adja fel

Csoma Mózes: Észak-Korea erődemonstrál és nem adja fel

Büntetőintézkedésekkel nem állítható le az észak-koreai erődemonstrációk sora - tömören ez az üzenete Phenjan újabb rakétakísérletének, mondta az InfoRádiónak az ELTE koreai tanszékének vezetője. Hozzátette: tárgyalóasztal mellett lehetne enyhíteni a feszültséget.

Észak-Korea azt akarja megmutatni, hogy akármennyi büntetőintézkedést, szankciót léptet életbe a nemzetközi közösség, sem a nukleáris tevékenységét, sem a rakétaprogramját nem adja fel, ezt tekintik a rezsim fennmaradásának végső garanciájának – mondta Csoma Mózes, az ELTE koreai tanszékének vezetője.

„Pár nappal ezelőtt fogadott el az ENSZ BT egy újabb büntetőintézkedés-csomagot, annak tartalmával kapcsolatban a dél-koreai kommentárok egy hagyományos koreai szólást idézve úgy fogalmaztak:

elölről nézve sárkánynak tűnik, de hátulról csak egy kígyó.

Azért helytálló ez, mert ugyan az Egyesült Államok azt akarta elérni, hogy Kína teljes egészében függessze fel az Észak-Koreába irányuló kőolajszállítást, de csak egy olyan megállapodás született, hogy Kína a jelenlegi szinten maximalizálja azt.”

Felfüggesztették az Észak-Korea textilexportját is, azonban nagyon sok olyan kínai cég van, amelyek Észak-Koreában gyártatnak, de „Made in China” megjelöléssel kerülnek piacra. Ezért jogos a dél-koreai értékelés, jóval kevesebb tartalommal rendelkeznek a szankciók – tette hozzá az ELTE koreai tanszékének vezetője.

„A nukleáris robbantások és a rakétaindítások hátterében politikai célok vannak.

Az észak-koreaiak meg akarják akadályozni, hogy az Egyesült Államok katonai erőt alkalmazzon ellenük, illetve ki akarják zsarolni a kétoldalú párbeszédet. Ezt a jelenlegi amerikai vezetés nagyon nem szívesen fogadná el, inkább a hatoldalút szorgalmazná, tehát Kínának, Japánnak, Dél-Koreának, Oroszország bevonásával. Ezt azonban az észak-koreaiak elutasítják. Úgy gondolják, hogy az erődemonstrációkkal és a koreai kérdés folyamatos napirenden tartásával eredményesen tudják kizsarolni az amerikai tárgyalókészséget.”

Csoma Mózes kiemelte, Észak-Korea a mestere annak, hogy ezt a feszültséget a végletekig, sőt még utána is fokozza. Az elmúlt harminc évben több olyan időszak is volt, például 93-94-ben, amikor a külvilág számára úgy tűnt, kitör az újabb koreai háború, aztán végül, ahogy mindig, a tárgyalóasztalnál megoldás született.

„Az Egyesült Államok békeközvetítőt – a volt amerikai elnököt, Jimmy Cartert – küldött Észak-Koreába, aki az aggastyán Kim Ir Szennel olyan megállapodásokat kötött, amelyek úgy néztek ki, hogy teljesen más helyzetbe hozzák az egész észak-kelet-ázsiai régió biztonságpolitikai kérdéseit. Kim Ir Szen váratlan halála és az azt követő bizonytalanság azonban ezeket aztán nem tette lehetővé.”

Az ELTE koreai tanszékének vezetője hangsúlyozta:

egyetlen résztvevő sem akar tényleges háborút, legkevésbé az észak-koreai rezsim.

„Érdekes, hogy Jimmy Carter pár napja azt nyilatkozta, meg lehetne állapodni Észak-Koreával és megszűnnének az ilyen erődemonstrációk.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×