eur:
413.05
usd:
403.4
bux:
81761.77
2025. január 10. péntek Melánia

Komoly a baj: odalehet a világ egyik kedvenc teája

Darjeeling teájukat féltik a britek, de aggódhatnak a japánok és a németek is.

Kedvenc Darjeeling teájukat féltik a britek, de aggódhatnak a japánok és a németek is, a teák pezsgőjeként is emlegetett fajta termőhelyét ugyanis június óta erőszakba torkolló tüntetések és elhúzódó sztrájkok sújtják Indiában.

  • A teát 87 farmon termesztik a Himalája lankáin Dardzsilingben, Nyugat-Bengál államban.
  • A teaültetvényeken vannak 150 éves cserjék is.

A több mint nyolcmillió kilogramm tea felét exportra szánják, elsősorban az Egyesült Királyságba, Európa többi részébe és Japánba. Az eladásokból évi 60 millió fontos (20,25 milliárd forintos) bevétel származik. Ez a teafajta az egyik legdrágább a világon, kilogrammonként akár 650 fontot (220 ezer forintot) is kóstálhat.

A tüntetéseket és a tartós sztrájkot egy helyi párt kezdeményezte, amely szeretné kivívni egy saját szövetségi állam létrehozását a régió többségében nepáli nyelvű közösségének.

A teafarmokon állandó vagy idénymunkában dolgozó mintegy százezer munkás tette le a munkát, súlyos károkat okozva a termelésben.

A sztrájkok júniusi kezdetekor a tavalyi 8,32 millió kilogramm mindössze harmadát szüretelték le, és ha a munkabeszüntetés nem ér véget hamarosan, a gazdák több tízmillió fontos veszteséggel számolhatnak.

"Ez az eddig legsúlyosabb válság. Jövőbeni rendeléseket mondanak le, nincs friss ellátás. Az ínyenceknek talán hamarosan más fajta után kell nézniük, míg meg nem oldódik a helyzet" - idézte a BBC a Darjeeling Tea Szövetség főtanácsadóját.

Mióta leállt a munka, a cserjéken gyomnövények élősködnek.

A sztrájk nem is jöhetett volna rosszabbkor az ültetvények számára. Ezt a fajtát márciustól októberig is tudják szüretelni, a szüretet négy időszakra bontják. A munkabeszüntetés a második, a nyári időszak közepén sújtott le, amikor a teának egyedülálló "muskotályos" illata van. Ekkor szüretelik az évi termés felét, amiből a bevételek 40 százaléka származik.

A dardzsilingi szakadár törekvések az 1980-as évek óta meg-megzavarják a régió életét, korábban azonban a szüret négy időszaka közötti szünetekben voltak sztrájkok.

A gondokat már a vevők is érzik.

Indiában eltűnőben van a boltok polcairól a tea, japán szupermarketek pedig jelezték, hogy novemberre kifogynak készleteik, ha nem kapnak utánpótlást.

Egy német importőr arra figyelmeztetett, hogy a Darjeeling exkluzív itallá válhat.

Amennyiben rövid időn belül le is fújnák a sztrájkot és a munkások visszatérnének a farmokra, akkor is több mint egy hónapra lenne szükség ahhoz, hogy elkezdhessenek szüretelni. A cserjéket több mint két hónapja nem gondozzák, egyenként kellene őket megtisztítani a gyomnövényektől. Indiában ráadásul hamarosan beköszönt a többnapos ünnepekkel járó fesztiválok évszaka.

A Darjeeling kedvelőinek pedig úgy tűnik, meg kell tanulniuk kedvenc teájuk nélkül élni - legalábbis egy időre.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Kijött a hét legfontosabb adata, esnek az amerikai tőzsdék

Kijött a hét legfontosabb adata, esnek az amerikai tőzsdék

A romló nemzetközi légkör ellenére jó hangulatban zajlott a kereskedés a magyar tőzsdén, ráadásul új történelmi csúcsra is került a BUX - a hazai blue chipek közül az OTP árfolyama is soha nem látott magasságba került. Ami a nemzetközi piacokat illeti, ma érkeztek a hét legfontosabb adatai: az amerikai határidős részvényindexek nagyot is estek, miután a munkaerőpiaci adat a magasba repítette az amerikai hozamokat, a friss adatok tükrében ugyanis megnőtt a valószínűsége, hogy a Federal Reserve visszavesz a kamatcsökkentésekből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×