Az alábbi légi felvételek az indonéziai Acec tartományban elterülő Lauser Nemzeti Park szélén létesített egyik új olajpálma-ültetvényt és a közepén egy pálmazsírt gyártó üzemet ábrázolnak.
Az UNESCO kulturális világörökségi jegyzékén szereplő Lauser Indonézia egyik legnagyobb, esőerdővel borított nemzeti parkja, amelynek létét napjainkban erősen veszélyezteti a pálmazsír-termelés.
Indonézia a világ legnagyobb pálmaolaj-termelője, ennek hátterében azonban az áll, hogy folyamatosan irtják a számos állatfajnak is otthont adó esőerdőket, és a helyükre pálmafákat ültetnek.
Az EU is benne van
Ne higgye, hogy ez tőlünk távoli probléma, alig van közünk hozzá. Habár a legnagyobb pálmaolaj-fogyasztó India (8,3 millió tonna), és a második Indonézia, de 6,6 millió tonnával az EU a harmadik.
A pálmaolajat tartalmazó termékek
nagyjából a szupermarketek áruválasztékának felében megtalálhatók valamilyen formában
- derül ki a WWF statisztikájából.
És a hatalmas mennyiségű pálmaolajhoz hatalmas kitermelési területekre van szükség, sőt egyre többre, ám ennyi "legális" föld nincs, ezért esőerdőket pusztítanak ki a termelésért, és nem ritkán védett, nemzeti parki területeket irtanak ki. A pálmaolaj-termelés már régóta fenntarthatatlan.
Néhány drámai adat:
- A becslések szerint naponta 6-12 orángután pusztul el a pálmaolaj miatt - részben az erdőirtások miatt, részben mert a munkások sem bánnak velük kesztyűs kézzel.
- A pálmaolaj a növényiolaj-termelésnek és felhasználásnak mintegy 35%-át teszi ki.
- Jelenleg a világ pálmaolaj termelésének körülbelül 90%-át Indonézia és Malajzia adja, de Közép-és Dél-Amerikában, Thaiföldön, és Kelet-Afrikában is egyre jelentősebb termőterületek találhatók.
- Malajziában és Indonéziában 4,5 millió ember él a pálmaolaj termesztéséből és feldolgozásából.
Fenntartható termelésre kényszerítenék a gyártókat
Számos környezetvédő civil szervezet, köztük a Greenpeace kampányolt aktívan azért, hogy olyan világméretű cégek mint az Unilever, Kraft (most Mondelez), Protcer&Gamble vagy a Nestlé kizárólag fenntartható forrásból származó pálmaolajat használjanak fel a termékeikben.
A kétezres évek elején megalakult a Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztal (Roundtable on Sustainable Palm Oil, RSPO) csoportosulás, amelynek jelenleg nagyjából 1500 tagja van (termelők, felhasználók egyaránt), de
az általuk minősített pálmaolaj a felhaszn
ált összmennyiség csupán 17 százalékát teszi ki.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!