Infostart.hu
eur:
399.01
usd:
344.03
bux:
100655.18
2025. július 17. csütörtök Elek, Endre

EBRD-elnök: kiegyenlítettebb növekedésre van szükség

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke szerint kiegyenlítettebb gazdasági növekedésre van szükség az átalakuló térségben, mivel az egyenlőtlenségek kikezdhetik a globalizáció előnyeit.

Sir Suma Chakrabarti az EBRD Budapestre összehívott nagyszabású csütörtöki nemzetközi konferenciája előtt adott interjút a bank londoni székhelyén az MTI-nek. Az EBRD-rendezvényen - amelyet Orbán Viktor miniszterelnök és Suma Chakrabarti nyit meg - elsősorban arról lesz szó, hogy miként lehet élénkíteni a növekedést és a beruházásokat az EBRD működési térségét alkotó gazdaságokban.

Az EBRD elnöke kijelentette: a globalizáció előnyös mivoltáról kialakult liberális konszenzus mára kihívásokkal került szembe. Suma Chakrabarti felidézte Washingtonban tartott minapi előadását, amelyben azt fejtegette, hogy nem kevesebb, hanem jobb globalizációra van szükség, mivel a protekcionizmus és az elszigetelődés semmit sem nyújthat az EBRD tevékenységi területéhez tartozó átalakuló gazdaságoknak.

Az EBRD elnöke ugyanakkor kijelentette: őszintén el kell ismerni azt is, hogy a globalizáció egyvalamiben nem járt sikerrel, ez pedig az egyenlőtlenségek felszámolása, márpedig az egyenlőtlenségek táplálják a protekcionizmust és a gazdasági nacionalizmust.

Arra a kérdésre, hogy a Brexit, Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból milyen kockázatokat jelenthet a közép- és kelet-európai átalakuló gazdaságokra, Suma Chakrabarti kijelentette: ebből a szempontból nagyon sok függ attól, hogy a Brexit milyen formát ölt majd. A soft Brexit például azt jelentené, hogy viszonylag zökkenőmentes a válás, Nagy-Britannia és az EU kereskedelmi kapcsolatai jórészt megmaradnak, és az új tagállamoknak nyújtott EU-folyósításokat a brit kilépés nem érintené, mivel más országok pótolnák az uniós költségvetés kieső brit befizetéseit. Az EBRD elnöke szerint a bank modellszámításai ebben az esetben is valószínűsítenek negatív hatásokat az átalakuló térségben, de e hatások enyhék lennének: a 2021-ig tartó előrejelzési távlatban az EBRD-régió egészének hazai összterméke (GDP) nem egészen 1 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet az átalakuló országcsoport a Brexit nélkül abban az évben elérhetne.

A hard Brexit forgatókönyvének megvalósulása esetén azonban a brit kilépés az EU-ból jelentős fennakadásokkal járhat a kétoldalú kereskedelemben, és a keleti tagállamoknak folyósított uniós fejlesztési források 10 százalékkal is csökkenhetnek, ha más országok nem pótolják a kieső brit EU-befizetéseket. Ez a forgatókönyv az EBRD modellszámításai szerint 2021-ig a bank működési területének délkelet-európai térségében 3,5-6 százalék közötti, a közép-európai EU-gazdaságokban ennél kisebb GDP-veszteségeket okozhatna a Brexit nélkül addigra elérhető GDP-értékhez képest - mondta az EBRD elnöke.

Suma Chakrabarti hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az EBRD kapacitása évi 9 milliárd euró feletti finanszírozást tesz lehetővé az átalakuló térségben, a tavalyi folyósítások elérték a 9,4 milliárd eurót. A bankelnök hozzátette, hogy a kedvezőtlen Brexit-forgatókönyv esetén az EBRD igyekezne növelni a térségnek nyújtott finanszírozásait.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Németország is elutasítja az Európai Bizottság költségvetési tervezetét

Rendkívüli határozottsággal utasította el a Merz-kormány az Ursula von der Leyen által előterjesztett hosszú távra szóló uniós költségvetésitervezetet. Berlin szerint a tagállamoknak most mind mindenekelőtt a nemzeti költségvetésekre kell koncentrálniuk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.18. péntek, 18:00
Németh Zsolt
az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke
Megérkezett a fontos adat - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Megérkezett a fontos adat - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Izgalmas napokat élünk a tőzsdéken, elsősorban a kereskedelmi háborús hírek és a vállalati negyedéves gyorsjelentések vannak ma a befektetők fókuszában, ezek befolyásolják a hangulatot. Ami a gazdasági eseményeket illeti, délután az USA-ból több kiemelten fontos adat is érkezett ma: a kiskereskedelem a vártnál jobb számokat produkált, emellett pedig az új munkanélküliségi segélyt igénylők száma is a vártnál kedvezőbben alakult. Ami a részvénypiaci folyamatokat illeti: az ázsiai tőzsdéken jó hangulatú kereskedést láthattunk, Európában pedig ugyancsak az emelkedésé a főszerep, Amerikában eközben óvatos emelkedést láthatunk. A BUX index csütörtökön ismét új történelmi csúcson zárt, elsősorban az OTP menetelésének köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×