eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

Nincs bizonyíték az IÁ és a Lipcsében elfogott feltételezett szír terrorista kapcsolatára

Egyelőre nem találtak bizonyítékot a németországi Lipcsében elfogott feltételezett szír terrorista és az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet kapcsolatára - mondta a szövetségi legfőbb ügyészség szóvivője a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi német lapnak.

A súlyos, állam elleni bűncselekmények ügyében illetékes ügyészség szóvivője kiemelte: továbbra is abból indulnak ki, hogy Dzsaber al-Bakr - aki lipcsei börtöncellájában szerdán öngyilkosságot követett el - az IÁ megbízásából készített elő robbantásos merényletet. Azonban egyelőre nem tártak fel elég adatot ahhoz, hogy a kapcsolatot bizonyítani tudják bíróság előtt.

A 22 éves szíriai férfi 2015-ben érkezett Németországba menedékkérőként, a menekültstátuszt júniusban kapta meg. A szövetségi legfőbb ügyészség szerint Németországban radikalizálódhatott, és már elismert menekültként több alkalommal járt Törökországban és valószínűleg Szíriában is, az IÁ fellegváraként számon tartott Rakkában és Idlíbben, ahol ugyancsak aktív a terrorszervezet.

Az idén augusztusban már azzal a szándékkal térhetett vissza Németországba, hogy öngyilkos merényletet követ el. A Szászország tartományi Chemnitzben egy szíriai menekült által bérelt lakásban robbanómellény összeállításán dolgozott, és szeptember második felében Berlinbe utazott, hogy felmérje a kiszemelt helyszínt, a főváros egyik nemzetközi repülőterét. Két napig volt Berlinben, találkozott egy IÁ-s kapcsolattartójával is - írta a FAS a nyomozás állását ismerő forrásokra hivatkozva.

A berlini utazás idején Dzsaber al-Bakrt még nem tartották megfigyelés alatt a hatóságok. Az útról a személyes tárgyai között talált menetjegyek is tanúskodnak.

Az iszlamista indíttatású robbantásos merénylet előkészítésével meggyanúsított szíriai férfit október 8-án hajnalban akarták elfogni egy chemnitzi lakásban. Dzsaber al-Bakr elmenekült, végül 10-én kerítették kézre Lipcsében három szíriai menekült közreműködésével.

A lipcsei börtönben nem tartották állandó megfigyelés alatt, mert a börtönpszichológus vizsgálata nem állapította meg nála öngyilkosság közvetlen veszélyét. Ezzel kapcsolatban Sebastian Gemkow szászországi igazságügyi miniszter a Bild am Sonntag című vasárnapi lapban elmondta, hogy a tartományi hatóságok hibáztak, aminek az a magyarázata, hogy a szászországi büntetés-végrehajtásnak nincsenek tapasztalatai iszlamista fogvatartottakkal.

Az eset tanulságaként a büntetés-végrehajtásban dolgozók szakszervezete azt javasolja, hogy hozzanak létre egy célzottan az iszlamista beállítottságú gyanúsítottak és elítéltek biztonságos őrzésére fejlesztett intézményt, és ebben az országos központban gyűjtsék el az összes iszlamistát, akit előzetes letartóztatásba helyeznek vagy szabadságvesztésre ítélnek.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Vasárnap tartják az osztrák parlamenti választásokat, amelyen története során először a dobogó első helyén végezhet a sokak által szélsőjobboldalinak nevezett Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A közvélemény-kutatásokban szorosan mögötte áll a jelenleg is a kormány fő erejét adó konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP), amely koalícióra lépni ugyan hajlandó lenne a tőle jobbra álló párttal, de csak akkor, ha nem annak első embere, Herbert Kickl lesz a kancellár. Könnyen lehet azonban, hogy az FPÖ-ellenes protestszavazatok az ÖVP-t repítik az első helyre: ebben az esetben legnagyobb valószínűséggel a két párt koalícióban kormányozhat majd, néppárti vezetéssel. Jelen pillanatban e két párt koalíciója tűnik a legvalószínűbbnek, ami az jelenti, hogy az Oroszországgal jó viszonyt ápoló FPÖ kormányra kerülése révén oroszbarátabb irányba tolódik el Ausztria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×