2017-ig biztosan nem kezdődnek meg az Egyesült Királyság uniós kilépéséről szóló tárgyalások – mondta a BBC-nek adott interjúban a brit miniszterelnök. Theresa May hozzátette, kormánya várhatóan az év végéig nem jelzi hivatalos formában a szigetország kilépési szándékát a közösségnek, ez azonban nem azt jelenti, hogy a problémákat a szőnyeg alá akarnák söpörni – mondta.
„Fel kell készülnünk arra, hogy nehéz időszakok is állnak előttünk, de én és a kormányzat optimisták vagyunk. És ha optimizmussal nézünk a jövőbe, így szemléljük az előttünk álló lehetőségeket, amelyek megnyílnak az Egyesült Királyság kilépése után, az ország képes lesz megtalálni a saját helyét a világban” - mondta a brit miniszterelnök.
Theresa May hosszan beszélt a szigetországban dolgozó uniós állampolgárok és a határon túl élő britek jövőjéről. Egyebek közt azt mondta, vizsgálják az új uniós bevándorlás szabályozásának lehetséges módjait, hiszen a nyári voksoláson az emberek jelezték, változtatni akarnak a szabad mozgás jelenleg érvényes rendjén.
A kormányfő azt mondta, viszonossági alapon a kilépés után is maradhatnak a már most Nagy-Britanniában élő uniós államok polgárai a szigetországban. Azonban erre egyértelműen akkor van mód, ha a 27-ek területén lévő britek jogai sem változnak majd.
Belpolitikai kérdések közül az esetleges skót kiválásról azt mondta, a közvélemény-kutatások szerint a helyiek nem akarnak egy újabb, második népszavazást a kiválásról. A skót kormány teljes mértékben részt vesz a Brexitről folytatott belső megbeszéléseken.
A BBC riportere rákérdezett arra is, a kormányfő ki akarja-e használni a konzervatívok jelenlegi magas támogatottságát.
"Azt hiszem, amire most leginkább szükségünk van, az a stabilitás. A legfontosabb, hogy sikeres tárgyalásokat folytassunk, erre kell most koncentrálnunk. A brit kormány mandátuma 2020-ban jár le, nem számolunk előrehozott választásokkal” - mondta a BBC-nek nyilatkozva Theresa May brit miniszterelnök.