eur:
411.22
usd:
394.16
bux:
79400.11
2024. november 22. péntek Cecília

Ugyanabba a hálózatba tartoztak a brüsszeli és a párizsi terrorsejtek

A tavaly novemberi párizsi és a márciusi brüsszeli merényleteket elkövető terrorsejtek ugyanannak a kiterjedt hálózatnak voltak a részei - mondta a kihallgatásán a támadások egyik vádlottja a VTM belga közszolgálati televízió keddi híradása szerint.

A csatorna beszámolója szerint Mohamed Abrini, a brüsszeli nemzetközi repülőtéren végrehajtott robbantásokért felelős terrorkommandó harmadik tagja arról számolt be az őt kihallgató rendőröknek, hogy a párizsi merényletek egyik fő felelősének tartott Salah Abdeslamnak még annál is nagyobb szerepe volt a támadásokban, mint azt korábban feltételezték.

Mint mondta, a párizsi terrorosztag egyetlen túlélőjének számító Abdeslam felelt a logisztikai feladatokért és ő vitte el a Szíriából érkezett dzsihadistákat a francia fővárosban lévő búvóhelyekre.

A "kalapos férfiként" ismertté vált Abrini állítólag arról beszélt, hogy a terrorsejtek tagjai gyakorlatilag szabadon mozoghattak Európában. Szerinte a határokon bevezetett biztonsági intézkedésekkel nem előzhetők meg a terrorcselekmények. Elmondta, hogy naponta sétált el gond nélkül az utcán katonák és rendőrök előtt, miközben nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben ellene - írta keddi cikkében a Le Soir című napilap.

A vádlott szerint Abdelhamid Abaaoud, a párizsi merényletek feltételezett legfőbb szervezője egyszerű harcosként kezdett Szíriában, de idővel "emírré" vált, ami azt jelenti, hogy ezer embernek parancsolt, köztük számos belga és francia állampolgárnak.

Mohamed Abrini a brüsszeli robbantások előtt néhány perccel még együtt tűnt fel a két öngyilkos merénylővel a légikikötő biztonsági kameráinak felvételein. A férfi azonban feltehetően elbizonytalanodott és mégsem robbantotta fel magát, inkább elmenekült a helyszínről.

Március 22-én Brüsszelben a Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson hajtottak végre terrortámadást, 32-en meghaltak. Tavaly november 13-án Párizsban hét helyszínen követtek el merényleteket, amelyeknben 130 ember vesztette életét. A hatóságok szerint bizonyított kapcsolat van a párizsi és a brüsszeli merényletek kitervelői és elkövetői csoportjai között. Mindkét támadás elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentkezett.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×