eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Büntetőeljárás az orosz doppinglabor ex-vezetője ellen

Oroszországban hivatali visszaélés miatt büntetőeljárást indítottak Grigorij Rodcsenkov, a moszkvai doppinglaboratórium korábbi igazgatója ellen.

Vlagyimir Markov, az ügyészség mellett működő szövetségi nyomozati bizottság szóvivője szombaton elmondta: Rodcsenkovot azzal vádolják, hogy a moszkvai laboratóriumban 2014-ben megsemmisített 1437 doppingmintát, jóllehet a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) arra szólította fel, hogy a későbbi ismételt vizsgálatok céljából őrizze meg azokat.

"A minták megsemmisítésével kárt okozott Oroszország nemzetközi érdekeinek, az állam hírnevének, és lejáratta az ország doppingellenes politikáját" - mondta Markin.

Június elején a nyomozati bizottság ugyancsak büntetőeljárást indított az Orosz Atlétikai Szövetség (VFLA) néhány vezetője ellen, szintén doppingügyekkel összefüggésben.

Május 12-én a The New York Times közölte, hogy információi szerint több tucat olyan orosz sportoló vett részt a 2014-es szocsi téli olimpián - köztük legalább 15 érmes -, aki az államilag irányított doppingprogram részese volt. Az amerikai lap az olimpia idején az orosz doppingellenőrző labort vezető Grigorij Rodcsenkov állításaira hivatkozva írt arról, hogy tökéletesen működő rendszer segítségével látták el teljesítményfokozó szerekkel az orosz sportolókat, azzal a céllal, hogy a téli játékokon a lehető legtöbb érmet - lehetőleg aranyat - szerezzenek.

A WADA az orosz atlétikát sújtó doppingbotrány miatt tavaly novemberben felfüggesztette a moszkvai laboratórium engedélyét, a létesítmény vezetője, Rodcsenkov pedig lemondott posztjáról, az Egyesült Államokba menekült, s később elismerte, hogy ő adott utasítást 1417 doppingminta megsemmisítésére. Az AP amerikai hírügynökség szombati jelentésében megjegyzi: a két szám - 1417 és 1437 - közti eltérés oka egyelőre nem világos.

A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) pénteken nem törölte el a VFLA felfüggesztését, mondván, az országban tettek lépéseket a sport megtisztítása érdekében, de nem feleltek meg minden követelménynek. A döntés előrevetíti, hogy az orosz atléták legfeljebb semleges színekben vehetnek részt a riói olimpián. Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteki reakciójában leszögezte, hogy kérni fogja a WADA és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság segítségét a felfüggesztés feloldása érdekében.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×