eur:
407.34
usd:
384.87
bux:
77833.51
2024. november 19. kedd Erzsébet
Moszkva stratégiai beruházásként tekint a paksi bővítésre

Moszkva stratégiai beruházásként tekint a paksi bővítésre

A magyar-orosz regionális együttműködés erősítésében, illetve a magyar cégek oroszországi beruházásainak ösztönzéséről állapodott meg Szijjártó Péter magyar-, és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.

Nehezen képzelhető el az európai versenyképesség javítása az Európai Unió és Oroszország együttműködésének pragmatikus, egymás és a nemzetközi jog tiszteletén alapuló újjáépítése nélkül – vélekedett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az orosz külügyminiszter budapesti tárgyalása után tartott sajtótájékoztatón.

Az orosz-ukrán konfliktus miatti, Oroszországgal szembeni uniós szankciók nyomán visszaesett magyar-orosz kereskedelmi forgalom javításáért, a két tárcavezető a regionális gazdasági együttműködés további erősítéséről, illetve a magyar társaságok oroszországi beruházásainak ösztönzéséről állapodott meg.

Moszkva stratégiai beruházásként tekint a paksi bővítésre

„Előkészítés alatt áll Moszkvától néhány kilométerre egy magyar húsüzem létesítése eximbanki finanszírozással. 70 százalékos készültségben van már Tula Megyében egy nagy takarmánygyár, amely a második legnagyobb magyar gyár lesz Oroszországban és szeptemberben már megkezdi működését” - közölte Szijjártó Péter.

Emellett a Richter Gedeon – amely a magyar cégek közül a legnagyobb gyártó-kapacitással rendelkezik Oroszországban – szintén bővítésre készül – tette hozzá a tárcavezető, majd megemlített egy építőipari beruházást is.

„Úgy tűnik, hogy sikerült egy megállapodást már kötnünk a Labdarúgó Világbajnokság előkészületei kapcsán. Amint az érintett magánvállalat hozzájárul ahhoz, hogy bejelentsük, hogy ki az és melyik stadion építésében vesz részt, azt meg fogjuk tenni természetesen” - fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter.

Szijjártó Péter aláhúzta, hogy Magyarország szövetségeseinek nem kell aggódniuk az orosz külügyminiszter budapesti látogatása miatt, sőt, veszélyesnek tartja azt a hozzáállást, hogy bárkinek magyarázkodnia kelljen, ha meghívja az orosz külügyminisztert. A nyáron lejáró uniós szankciók ügyében a politikus hangsúlyozta, hogy a kormány a lehető legmagasabb szintű politikai vitát vár az uniós döntéshozóktól.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter bár maga is úgy látta, hogy meg kell állítani a magyar-orosz áruforgalom csökkenését, a szankciókra vonatkozó kérdésre közölte, hogy Oroszország a korlátozásokat figyelembe véve tervezi gazdaságpolitikáját. Mint mondta: Magyarország fontos partnere Oroszországnak, a két ország együttműködése pedig pragmatikus, és jó lehetőségeket kínál. A paksi bővítésre térve az orosz politikus aláhúzta, hogy Moszkva hosszú távú, stratégiai beruházásként tekint a projektre.

Az InfoRádió Aréna című műsorának vendége ma este hat órától Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×