eur:
409.79
usd:
389.22
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán

Rakétateszteléssel fitogtatja erejét Irán

Irán két héttel ezelőtt sikeresen tesztelt közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákat - számolt be hétfőn egy magas rangú katonai tisztségviselőre hivatkozva a Tasnim iráni állami hírügynökség.

Az iszlám köztársaság az elmúlt évben folyamatosan munkálkodott - saját közlése szerint védelmi célokat szolgáló - hagyományos robbanófejekkel felszerelt rakétái pontosságának és hatótávolságának fejlesztésén, Teherán álláspontja szerint elsősorban azzal a céllal, hogy hatékonyabban rettentse el Izraelt, amelyet legnagyobb ellenségének tart a térségben.

"Kétezer kilométeres hatótávolságú, nyolc méteres hibahatárral bíró rakéta tesztjét hajtottuk végre. Ez a hibahatár gyakorlatilag teljes pontosságot jelent" - mondta Ali Abdullahi iráni dandártábornok.

Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője március végén kijelentette: a rakéták, nem pedig tárgyalások jelentik a kulcsot az iszlám köztársaság jövőjéhez.

Legutóbb márciusban hajtott végre ballisztikusrakéta-teszteket a befolyásos Forradalmi Gárda, amely szerint a kísérletek célja az volt, hogy megmutassák Irán - hagyományos, nem-nukleáris eszközökkel való - elrettentő erejét.

Az Egyesült Államok és számos európai hatalom is azt állítja: az iráni rakétakísérletek megsértették az ENSZ Biztonsági Tanács (BT) határozatát. A BT 2231-es számú határozata szerint Teheránnak tartózkodnia kell minden olyan tevékenységtől, amely nukleáris töltet hordozására tervezett ballisztikus rakétákkal kapcsolatos, így a ballisztikusrakéta-technika alkalmazásával történő rakétaindításoktól is.

Habár számos nyugati ország megkezdte az iráni atomprogram miatt Teheránra kivetett szankciói feloldását, Washington az emberi jogok megsértése, terrorszervezetek feltételezett támogatása és ballisztikusrakéta-programja miatt továbbra is büntetőintézkedésekkel sújtja Iránt.

Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×