Infostart.hu
eur:
398.16
usd:
342.4
bux:
101307.58
2025. július 28. hétfő Szabolcs

A CIA-hoz is elvezetnek az offshore-botrány szálai

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséghez (CIA) környezetéhez sorolható személyek is szerepelnek a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából kiszivárogtatott dokumentumokban - írta kedden az offshore-botrány anyagainak feldolgozását vezető Süddeutsche Zeitung.

A német lap szerint a Mossack Fonseca ügyfelei közé tartoztak vagy még mindig tartoznak olyan emberek, akik érintettek a CIA számos fedett külföldi befolyásolási műveletében, köztük a nyolcvanas évek egyik legnagyobb amerikai botrányában, az Irán-kontra ügyben. Ennek lényege, hogy a CIA fegyvereket szállított a hivatalosan a fegyverkereskedelemre is kiterjedő embargóval sújtott Iránnak, és az ebből származó pénzt a közép-amerikai Nicaragua baloldali - szandinista - kormánya ellen harcoló gerillák - a kontrák - támogatására fordította.

A Südduetsche Zeitung szerint a CIA környezetéhez sorolható mások mellett az izlandi Loftur Jóhannesson, aki legalább négy offshore céggel kapcsolatban szerepel a Mossack Fonseca iratanyagában, és az amerikai ügynökség megbízásából a világ több válságövezetébe szállított fegyvereket, például Afganisztánba.

Az iratokban jelenlegi vagy korábbi ügyfélként szerepelnek magas beosztású hírszerzési vezetők legalább további három országból, Kolumbiából, Ruandából és Szaúd-Arábiából. Köztük van a szaúdi hírszerzés néhai vezetője, Kamal Adham sejk, akit a CIA első számú térségi partnereként tartottak számon.

A Mossack Fonseca 11,5 millió dokumentumot tartalmazó - 2,6 terabájt nagyságú - kiszivárogtatott adatbázisa több mint 214 ezer offshore céget érint. A Süddeutsche Zeitung a dokumentumokat az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) nevű washingtoni központú szervezettel közösen, több neves médium - például a The Guardian brit lap, a BBC brit közszolgálati médiacsoport, a Le Monde francia lap és az argentin La Nación - több száz újságírójának közreműködésével dolgozta fel az utóbbi egy évben.

Címlapról ajánljuk
Jön a 40. Magyar Nagydíj: az F1 vezérigazgatója szerint mindenkinek úgy kellene építkeznie, mint a magyaroknak

Jön a 40. Magyar Nagydíj: az F1 vezérigazgatója szerint mindenkinek úgy kellene építkeznie, mint a magyaroknak

Gyulay Zsolt elnök-vezérigazgató a felvezető sajtótájékoztatón közölte: a felújításokat követően Silverstone után a Hungaroringé lett a második legnagyobb boxkapacitás a Forma–1-ben. A vasárnapi futam előtt különleges szurkolói programok, játékok lesznek, a pilótákat pedig az olimpiai bajnok magyar férfi párbajtőrcsapat tagjai oktatják majd a sportág rejtelmeire. A dobogósoknak járó trófeákat idén is a Herendi Porcelánmanufaktúra készítette, a festésen tulipán, szegfű és gránátalma is található, a szín pedig kevert és több festék titkos receptúrájából állt össze.

Amerikai–európai vámegyezség: a német ipar szerint ennek még súlyos ára lesz

Washington és Brüsszel vámháborúja egy időre legalábbis csillapodott Donald Trump és Ursula von der Leyen hétvégi skóciai megállapodása nyomán. Az egyezséget már a hét közepén sejteni lehetett, mint ahogy azt is, hogy az Egyesült Államok "csak úgy", aligha hátrál meg.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Mindenki üljön le a helyére, mondana valamit a dollár

Mindenki üljön le a helyére, mondana valamit a dollár

Már idén januárban - a nemzetközi sajtóban is az elsők között - figyelmeztettünk a közelgő dollárgyengülésre. Azóta több, mint 10%-ot gyengült a dollár. Most viszont beleszimatoltunk a levegőbe és valami megváltozott a dollár háza táján. Ha pedig igazunk van, annak minden olyan befektetésre hatása lehet, amely eddig a dollárgyengülés farvizén teljesített jól. Reméljük az arany, az európai részvények és az árupiacok is olvassák majd ezt a cikket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×