eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre

A belga kormányfő bírálja Törökországot

Bírálta Törökországot Charles Michel belga kormányfő a CNN televíziónak adott szerdai interjújában, mert a török hatóságok kíséret nélkül engedték Hollandiába visszarepülni Ibrahim el-Bakraouit, a brüsszeli robbantások egyik elkövetőjét.

Charles Michel elmondta: Bakraoui veszélyes volt, ezért meglepő Törökországtól és elnökétől, hogy török hatósági személyek kísérete nélkül engedték repülőre szállni és visszatérni Hollandiába. A belga kormányfő emellett nehezményezte, a török hatóságok nem tájékoztattak időben arról, hogy pontosan mikor és hova érkezik Bakraoui.

Michel hozzátette, parlamenti vizsgálatot indítanak, hogy kiderítsék, "miképpen kezelték a Belgium és a különböző országok, köztük Törökország közti kommunikációt".

Bakraouit a török hatóságok tavaly nyáron kitoloncolták, és erről jelentést küldtek a belga szerveknek, amelyben leírták: a férfi megpróbált Szíriába jutni, hogy csatlakozzon egy szélsőséges fegyveres szervezethez. Mivel a belga hatóságok nem tudták kimutatni Ibrahim el-Bakraouinak az Iszlám Állam nevű dzsihadista csoporthoz fűződő kapcsolatát, figyelmen kívül hagyták a figyelmeztetést.

A holland hatóságok korábban közölték, hogy azért nem vették őrizetbe a repülőtéren Bakraouit, mert ez idő tájt nem volt európai vagy nemzetközi figyelmeztetés vele kapcsolatban.

Recep Tayyip Erdogan török elnök a CNN-nek adott múlt heti interjújában közölte, a belga hatóságok a kitoloncolásról szóló tájékoztatást követően kértek további információkat a brüsszeli robbantások egyik elkövetőjéről. Emellett kijelentette, Belgium és Hollandia úgy tűnik nem értették, mit jelent az, hogy dzsihadista, és sok európai ország nem tulajdonított jelentőséget a terrorizmus elleni közös fellépésről szóló török felhívásoknak.

Jan Jambon belga belügyminiszter március végén a törvényhozás tagjai előtt felszólalva a rendőrség egyik tisztségviselőjét okolta azért, hogy tavaly szem elől tévesztették Ibrahim el-Bakraouit. Hangsúlyozta, nem egy szervezetet vagy egy igazgatóságot hibáztat, mindössze egyetlen személy mulasztása okozta a problémát, aki túl későn kért további tájékoztatást a török féltől. "Valaki hibázott a rendőri apparátusunkból" - mondta.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×