eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Oroszországgal barátkozik az osztrák államfő

Ausztria szükségesnek tartja annak megfontolását, hogy milyen módon szüntessék meg az Európai Unió Oroszországgal szemben (Moszkva ukrajnai beavatkozása miatt) életbe léptetett szankcióit - jelentette ki szerdán az orosz fővárosban Heinz Fischer osztrák államfő, miután fogadta őt Szergej Nariskin, az orosz szövetségi törvényhozás alsóházának elnöke.

"Mindig azt mondom, hogy a szankciók egyik fél javát sem szolgálják" - hangoztatta Fischer.

"Fontos lenne meghatározni közeljövőbeli megszüntetésük útját, és meghaladni ezeket a szankciókat" - tette hozzá.

Mint mondta, Ausztria aktív szerepet vállal az EU-n belül erről folytatott vitában.

"Álláspontunk ezekben a kérdésekben az, hogy meg kell fontolni az Oroszországgal folytatott együttműködés fejlesztését minden szférában" - fogalmazott az osztrák elnök.

Fischer Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is találkozott. A megbeszélésen rámutatott, hogy Ausztria lojális tagja az Európai Uniónak, ezért tartani kívánja magát a gazdasági büntetőintézkedések rendszeréhez, de úgy vélekedett, hogy az ukrajnai rendezésről megszületett minszki megállapodások végrehajtása elvezethet ezek feloldásához.

A Kommerszant című lap értesülése szerint Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár, gazdasági miniszter Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnökkel szerdán Gorkiban zárt ajtók mögött folytatott tárgyalásán megígérte, hogy Ausztria mindent megtesz az Északi Áramlat-2 néven tervezett gázvezeték megépülése érdekében. Mitterlehner szerint az építkezésnek nem jogi, hanem politikai akadályai vannak, mert néhány EU-tagállam attól tart, hogy a vezeték erősíteni fogja a függőséget Oroszországtól.

A visegrádi négyek, a három balti ország és Románia vezetői március közepén az Európai Bizottság elnökéhez, Jean-Claude Junckerhez intézett levelükben tiltakoztak az Északi Áramlat-2 megépítése ellen.

Az osztrák alkancellár, akit moszkvai útjára elkísértek az OMV, a Raiffeisen, az AVL-List, az Andritz Hydro, a Vamed, a Bertsch Holding és Mondi vezetői is, hangoztatta, hogy éppen a kölcsönös gazdasági függőség jelenti a biztonság alapját és teszi lehetővé a kompromisszumok kidolgozását. Az osztrák miniszter állást foglalt a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok fejlesztése mellett.

Othmar Commenda vezérőrnagy, az osztrák fegyveres erők vezérkari főnöke szerdán Moszkvában kijelentette, hogy más országok utasításai ellenére Ausztria kész együttműködni Oroszországgal. Commendát orosz partnere, Valerij Geraszimov hadseregtábornok, védelmi miniszterhelyettes fogadta.

Az osztrák vezérkari főnök sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy az európai helyzet alakulása miatt az elmúlt években nem volt lehetősége meghívnia Geraszimovot. Az Interfax hírügynökség beszámolója szerint azt mondta, hogy Ausztria ezzel kapcsolatban érzi saját hibáját, és reményét fejezte ki, hogy az elkövetkező években mód nyílik az orosz vezérkari főnök vizitjére.

Szavai szerint moszkvai látogatásának egyik oka az, hogy egyes országok éppen ezzel ellentétes utasítást adtak, amit ő nem kíván követni. Commenda hangsúlyozta, hogy a globális változásokkal kapcsolatos problémákat csakis közösen lehet megoldani, továbbá "Ausztria és Oroszország sokkal közelebb áll egymáshoz, mint világunk más nagyhatalmai".

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×