eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Rosszabb életet hozott az afgán nőknek a felszabadítás

Egy nemrég készült jelentés szerint az Afganisztánban "felszabadított" nők sok szempontból rosszabbul élnek, mint a nemzetközi katonai erők megjelenése előtt. A háború és a szegénység egyre több afgán családfőt késztet arra, hogy lányát eladja, és kényszerházasságra kényszerítse.

Afganisztánban már a hatéves kislányok is szolgaságra kényszerülnek. Megtiltják nekik, hogy saját vér szerinti rokonaikkal tartsák a kapcsolatot, de azt is, hogy iskolába járjanak.

Hat évvel azután, hogy nemzetközi katonai erők felszabadították a nőket és a társadalom többi részét Afganisztánban a tálib rezsim alól, egy jelentés szerint sokak élete semmit nem javult, sőt bizonyos szempontból még romlott is.

Jelenleg a nők 87 százaléka mondhatja el magáról, hogy már bántalmazták, gyakran a saját környezetében élő férfiak. Az esetek felében szexuális erőszakot is elkövetnek rajtuk.

A házasságok több mint 60 százaléka még mindig a nő szándéka ellenére, erőszakkal köttetik, és annak ellenére, hogy törvény tiltja, a frigyet 57 százalékát már a lány 16 éves kora előtt megkötik.

A nők körében az írástudatlanság 88 százalékos, a lányoknak pedig mindössze 5 százaléka jut el a középiskoláig.

Kilenc nőből egy belehal a szülésbe, ennél rosszabb statisztikával csak Sierra Leone rendelkezik. Emellett Afganisztán az egyetlen ország a világon, ahol több nő követ el öngyilkosságot, mint férfi.

Az aktivisták ezért az egyik legfontosabb feladatuknak azt tartják, hogy fontos ismereteket adjanak át az afgán fiataloknak. A többi mellett azt, hogy a nők és a férfiak egyenlő jogokkal rendelkeznek, vagy, hogy a szexuális bántalmazás rossz dolog. Emellett az írástudás fontosságára is felhívják a fiatal lányok figyelmét.

Címlapról ajánljuk
Aggasztó ütemben öregszik a magyar társadalom, nagy bajokat okozhat ez a betegség

Aggasztó ütemben öregszik a magyar társadalom, nagy bajokat okozhat ez a betegség

Néhány évtizeden belül a társadalom egyharmada 65 éven felüli lesz, így a családok mellett a szociális és egészségügyi ellátórendszernek is fel kell készülnie arra, hogy nagyobb feladatot jelent majd a demens betegek gondozása – mondta az InfoRádióban Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×