eur:
412.97
usd:
390.23
bux:
77936.21
2024. december 1. vasárnap Elza

Minden idők legnagyobb pénzügyi segítségét kéri az ENSZ

A világszervezet idén 4,7 milliárd dolláros segítséget kér a világ országaitól a háborúk, az éhínség és a természeti katasztrófák áldozatainak. Az ENSZ segély-koordinátora szerint ez a világon zajló háborúk kétnapos költségének felel meg.

Minden idők legnagyobb pénzügyi segélyét kéri az ENSZ több mint két tucat ország szenvedőinek megsegítésére. A szervezet főtitkára, Kofi Annan szerint a nemzetközi közösség rendelkezik a kért 4,7 milliárd dollárnyi összeggel, most már csak az akaratnak kell megnyilvánulnia. „Megbocsáthatatlan, ha nem törekszünk minden rendelkezésünkre álló forrással a szenvedés felszámolására” – fogalmazott Kofi Annan.

Az ENSZ listáján szereplő legtöbb ország afrikai – értesült a BBC brit közszolgálati médium. A világszervezet által kért összeg egyharmada (1,5 milliárd dollár) Szudánnak jutna, melynek északi részén jelenleg is fegyveres összecsapások zajlanak, délen pedig megkezdődött az újjáépítés. De jutna a segélyekből Csecsenföldnek, a palesztin területeknek és Guatemalának.

Az ENSZ segély-koordinátora, Jan Egeland hangsúlyozta: „Pontosan akkora összeget kérünk, amennyi a világon zajló háborúk kétnapos költsége vagy másképp kifejezve: a segély minden jómódú embernek két kávéjába kerülne.”

A támogatások 90%-át ugyanakkor mindössze tíz ország adja. Jan Egeland külön kiemelte az olajban gazdag országok kormányait, mint amelyek nem támogatják eléggé az ENSZ segélyalapját.

A világszervezet tervei között szerepel egy 500 millió vészalap februári létrehozása is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Így küzdenek a magyar önkormányzatok az uniós forrásokért

Így küzdenek a magyar önkormányzatok az uniós forrásokért

Amikor a hazai szereplők uniós érdekérvényesítő tevékenységéről esik szó, leggyakrabban a kormány uniós érdekérvényesítésére gondolunk. Természetesen a legtöbb kérdésben a kormány tud a leghatékonyabban fellépni a hazai érdekek érvényesítésében, hiszen rendelkezésére állnak azok az eszközök (szakembergárda, nemzetközi kapcsolati háló), amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a magyar érdekek becsatornázódjanak az uniós döntéshozatalba. Ugyanakkor – különösen az utóbbi néhány évtizedben – számos más szereplő (civil, üzleti, multinacionális szervezet, települési és területi önkormányzat) jelent meg közvetlenül a nemzetközi térben. Nemzetközi kapcsolatrendszereik révén az önkormányzatok világszerte kiterjesztik mozgásterüket, tanulnak egymástól, átveszik egymás jó gyakorlatait, közpolitikai modelleket cserélnek. Ráadásul a nemzeti szint alatti szereplők érdekrendszere és értékválasztása nem feltétlenül esik egybe a kormányéval, mint ahogy azt láthattuk Budapest Ukrajnával kapcsolatos városdiplomáciai tevékenysége vagy a Szabad Városok Szövetségének a városok által közvetlenül elérhető uniós források növeléséért folytatott fellépése kapcsán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×