A kormányzat, a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank és az Európai Bizottság prognózisai is azonos irányba mutattak 2024-re.
Pásztor Szabolcs, az Oeconomus kutatási igazgatója az InfoRádióban elmondta, 2024-re a teljes növekedési ütem még nem áll rendelkezésre, csak negyedéves mutatók vannak.
"A magyar kormányzat 4 százalékkal megpróbált pozitív jövőképet vetíteni a magyar gazdaság elé, de külső és belső körülmények miatt a tényleges növekedési ütem elmaradt a 4 százaléktól, de egyébként elmaradt az IMF által előre jelzett 3,1 százaléktól is " – mondta a szakértő.
2025-ben a magyar kormány 3,4 százalékos GDP-növekedéssel számol. A legpesszimistább forgatókönyv az Európai Bizottságé, amely 1,8 százalékos GDP-növekedést vár. "Sok minden függ majd a külső környezettől, a háború lezárásától vagy éppen annak elhúzódásától, a világpiaci folyamatoktól. De önmagában véve azt látjuk, hogy két év gyengélkedése után most ténylegesen nagyobb százalékkal indulhat meg a gazdasági növekedés 2025-ben" – mondta Pásztor Szabolcs.
Ha érdemben növekednek a reálbérek, megugrik a fogyasztás, és ha a beinduló gyárak 0,6 százalékkal felhúzzák a GDP-t, akkor teljesíthető lesz a 3 százalék körüli vagy azt is meghaladó gazdasági növekedés – tette hozzá az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.