A McKinsey Global Institute szerdán közzétett jelentése szerint számos fejlett országban, köztük az Egyesült Királyságban, Németországban, Japánban és az Egyesült Államokban, a termelékenységnek az elmúlt évtizedben tapasztalt ütem duplájára kellene nőnie. Erre lenne szükség ahhoz, hogy az 1990-es évek óta tartó életszínvonal-növekedés fennmaradjon - írja a Financial Times cikke nyomán a Portfolio.
Franciaországban és Olaszországban még súlyosabb a helyzet, ahol a termelékenység növekedésének háromszorozódására volna szükség az elkövetkező három évtizedben. Spanyolországban pedig 2050-ig négyszeresére kellene emelkednie a termelékenységnek az 1997 és 2023 közötti egy főre jutó GDP-növekedés fenntartásához.
A McKinsey Global Institute igazgatója, Chris Bradley figyelmeztetést fogalmazott meg: "Cselekvés nélkül a fiatalabbak alacsonyabb gazdasági növekedést fognak örökölni, és a több nyugdíjas költségét fogják viselni, miközben a generációk közötti hagyományos vagyonáramlás erodálódik".
A demográfiai válság az egész világon megfigyelhető, több OECD-tagállamban, mint például Japánban, Kínában, Görögországban és Olaszországban, valamint több közép- és kelet-európai országban zsugorodik a népesség. A cég számításai szerint a munkaképes korú nyugat-európaiak arányának csökkenése a következő negyed évszázad során fejenként átlagosan 10 ezer dollárral csökkentheti az egy főre jutó GDP-t.
A tanulmányban rávilágítanak, hogy több országnak ösztönöznie kell az embereket arra, hogy hosszabb ideig dolgozzanak. Japánban például a 65 éves és idősebbek körében a munkaerő-piaci részvétel aránya 26 százalék, míg az Egyesült Államokban 19 százalék, Franciaországban pedig mindössze 4 százalék.
A McKinsey Global Institute úgy számol, hogy
az életszínvonal azonos ütemben való emelkedéséhez egy német munkavállalónak hetente 5,2 órával többet kellene dolgoznia,
vagy a jelenlegi közel 80 százalékos szintről 10 százalékponttal növelni kellene a 15-64 évesek körében a dolgozók arányát.
Az Egyesült Királyságnak és az Egyesült Államoknak a kedvezőbb demográfiai kilátásoknak köszönhetően kisebb mértékű többletmunkára lenne szüksége, de Spanyolországnak és Olaszországnak is két számjegyű növekedést kellene elérnie a munkaerő-piaci részarányban - írja a lap.