Az úgynevezett haknigazdaságban végzett munka új lehetőségeket nyitott, miközben egy merőben új munkavégzési formát hozott létre szerte a világon. Ez az újfajta, az interneten keresztül végzett, általában gyors, rövid határidős munkavégezés főként a technológiai-digitális fejlődés hatására alakult ki. A haknimunkavégzés fontos jellemzője, hogy a munkavállalót online platformokon vagy applikációkon, alkalmazásokon keresztül keresik föl, és ezeken keresztül is végzik el a munkájukat – magyarázta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője.
"Alapjáraton ezek online, otthonról is könnyen végezhető könyvelési, grafikai, tervezési, dizájn vagy fordítói munkákat takarnak, de már offline munkákat is végeznek alkalmazásokon keresztül" – tette hozzá Erdélyi Dóra, példaként említve az ételkiszállítást, futárkodást vagy éppen a saját autóval történő fuvarozást. Szintén jellemző, hogy ezeket a munkavállalók másodállásként folytatják. A haknimunka előnye, hogy képes megszólítani olyanokat – kisgyermeket nevelő édesanyákat, időseket gondozókat, illetve fogyatékossággal élőket –, akik nem igazán tudnak teljes munkaidőben, fix helyen dolgozni. Hátránya egyebek mellett, hogy az egyéni vállalkozókhoz hasonlóan itt sem jár fizetett vagy betegszabadság.
Az Európai Unióban 2022-ben több mint 28 millióan végeztek munkákat digitális munkaerő-platformokon. Összehasonlításként a feldolgozóiparban 29 millióan – jegyezte meg az Oeconomus munkatársa. Az EU várakozása szerint 2025-ben ez a 28,3 millió munkavállaló már 43 millió főre fog bővülni, azaz 52 százalékos növekedést várnak. Magyarországon ugyanakkor még gyerekcipőben jár a haknimunkavégzés, de a következő években ennek elterjedésére lehet számítani.
További részletek itt.