eur:
405.28
usd:
357.52
bux:
92646.6
2025. április 28. hétfő Valéria
Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdaságpolitikáért felelős tagja felszólal az Európai Ház - Ambrosetti elemzőintézet gazdasági fórumán az észak-olaszországi Cernobbióban 2022. szeptember 3-án.
Nyitókép: MTI/EPA-ANSA/Matteo Bazzi

Növekedési prognózist adott ki az EU

Az idei év végére lehet pluszban a GDP-adat. A jövő évi 1-2 százalék közé várható.

Az Európai Unió gazdasága hosszan tartó stagnálás után és a kedvezőtlen környezet ellenére szerény növekedésnek indul 2024 végére, uniós szinten 0,9 százalékos, az euróövezetben pedig 0,8 százalékos GDP-növekedés várható - közölte az Európai Bizottság a pénteken közzétett őszi gazdasági előrejelzésében.

Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos a prognózist ismertetve elmondta: a gazdasági aktivitás az EU-ban jövőre 1,5 százalékra, az euróövezetben pedig 1,3 százalékra gyorsul, majd 2026-ban az unióban 1,8 százalék, az euróövezetben pedig 1,6 százalék várható.

Az euróövezet inflációja 2024-ben több mint felére csökken, a 2023-as 5,4 százalékról 2,4 százalékra, fokozatosan tovább mérséklődik 2,1 százalékra 2025-ben, majd 1,9 százalékra 2026-ban.

A foglalkoztatás növekedése és a reálbérek helyreállása továbbra is növelte a rendelkezésre álló jövedelmeket, de a háztartások fogyasztása korlátozott volt. A változatlanul magas megélhetési költségek és a szélsőséges sokkhatásoknak való kitettséget követő fokozott bizonytalanság arra késztették a háztartásokat, hogy jövedelmük egyre nagyobb részét takarítsák meg. A beruházások szintje elmaradt a várakozásoktól, és 2024 első felében a legtöbb tagállamban jelentős visszaesés következett be a legtöbb eszközkategóriában.

Mivel a bérek vásárlóereje fokozatosan helyreáll és csökkennek a kamatlábak, a fogyasztás várhatóan tovább fog bővülni. Az erős vállalati mérlegek, a helyreálló nyereségek és a javuló hitelfeltételek várhatóan a beruházások fellendülését fogják eredményezni. A koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő eszköz (RRF) és más uniós alapok ösztönözni fogják a közberuházásokat. Összességében a belső kereslet lesz a gazdasági növekedés motorja - húzták alá.

Emlékeztettek: 2022 vége felé dezinflációs folyamat vette kezdetét, amely annak ellenére folytatódik, hogy októberben az infláció – elsősorban az energiaárak hatására – enyhén emelkedett.

Az uniós munkaerőpiac 2024 első felében jól tartotta magát, és várhatóan továbbra is erős marad. Az EU-ban várhatóan tovább növekszik a foglalkoztatás, noha lassabb ütemben. A növekedés mértéke a 2024-es 0,8 százalékkal szemben 2026-ban 0,5 százalék lesz. Az uniós munkanélküliségi ráta októberben 5,9 százalékos történelmi mélypontot ért el. A munkanélküliségi ráta várhatóan uniós szinten az idén 6,1 százalék lesz, majd tovább csökken, 2025-ben és 2026-ban eléri az 5,9 százalékot.

Mivel számos tagállam igyekszik csökkenteni a költségvetési hiányt, az EU költségvetési hiánya 2024-ben várhatóan mintegy 0,4 százalékponttal a GDP 3,1 százalékára, 2025-ben pedig 3 százalékára esik vissza. A pozitív gazdasági lendületnek köszönhetően 2026-ban a hiány eléri a 2,9 százalékot.

A jelentés kiemelte: fokozódott a bizonytalanság, és nőttek a gazdasági kilátásokat övező lefelé mutató kockázatok. Oroszország Ukrajna elleni háborúja, valamint a közel-keleti konfliktus fokozza a geopolitikai és az energiabiztonságot fenyegető kockázatokat. A kereskedelmi partnerek protekcionista intézkedéseinek további bővítése felboríthatja a globális kereskedelmet, ami hatással lehet az EU gazdaságára is.

Az unión belüli helyzetet illetően a politikai bizonytalanság és a feldolgozóipari strukturális kihívások a versenyképesség további romlását eredményezhetik, és nehezíthetik a növekedést, valamint a munkaerőpiac helyzetét. Emellett a helyreállítási eszköz végrehajtásának késedelme vagy a költségvetési konszolidáció vártnál erősebb hatása még inkább visszafoghatja a növekedés újraindítását.

Az Európai Bizottság őszi gazdasági előjelzése szerint Magyarországon a GDP növekedése 2025-ben 1,8 százalékra, 2026-ban pedig 3,1 százalékra emelkedik. A növekedés fő hajtóereje a fogyasztás lesz. Az export és a beruházások pedig ezzel egyidőben a kereskedelmi partnerek mérsékelt növekedése miatt fokozatosabban bővülnek.

Az inflációs nyomás a növekvő kereslet, valamint a 2023 decemberében bevezetett 15 százalékos minimálbér-emelés és a nemzeti fizetőeszköz leértékelődése miatt továbbra is erős marad. Az államháztartási hiány idén szintén magas marad, majd fokozatosan csökken.

Noha a növekvő kereslet ösztönözni fogja a beruházásokat, a bizonytalanságok - különösen az autóipar jövője körül - várhatóan rontják a beruházási szinteket. A belföldi kereslet élénkülése 2025-ben várhatóan fokozza az importot, csökkentve a folyó fizetési mérleg többletét. A kockázatok között szerepel az autóipari kereslet gyengesége és a kereskedelmi feltételek romlása, amelyek negatívan befolyásolhatják a növekedést és a mérleg egyensúlyát. Emellett az expanzív költségvetési politikák és a bérnyomás fenntarthatják az inflációt és gyengíthetik a versenyképességet - jegyezték meg.

Ami a munkaerőpiacot illeti, a munkaerő-kereslet fellendül, a munkanélküliségi ráta várhatóan csökkenni fog. A HICP-infláció az előrejelzések szerint tovább csökken, a 2024-es 3,8 százalékról 2025-ben 3,6, 2026-ban pedig 3,2 százalékra.

A költségvetési hiány az előrejelzés szerint a tavalyi éves 6,7 százalékról 2024-re a GDP 5,4 százalékára csökken. Ez főként a közműszolgáltatóknak a szabályozott energiaárakból származó veszteségei fedezésére nyújtott alacsonyabb támogatásoknak, az állami beruházások elhalasztásának és az adóbevételek mérsékelt fellendülésének köszönhető - olvasható a jelentésben. A hiány az előrejelzések szerint tovább csökken, 2025-ben a GDP 4,6, 2026-ban pedig 4,1 százalékára.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: bővítenek az európai fegyvergyárak, de közben nagyon óvatosak

Szakértő: bővítenek az európai fegyvergyárak, de közben nagyon óvatosak

Az európai országok GDP-arányos védelmi kiadásainak egy-másfél százalékos emelése akár ugyanekkora GDP-növekedést is hozhatna Európának – mondta az InfoRádió GeoTrendek című műsorában az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője. Nagy Dávid ugyanakkor rámutatott: a növekedéshez a kontinens hadiipari cégeinél kell elkölteni a plusz forrást, ám kérdéses, hogy ezek győznék-e a megrendeléseket kapacitással.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Majd egy év után szorult ki Kijev a kulcsrégióból, áttörés jöhet a tárgyalásokban - Háborús híreink hétfőn

Majd egy év után szorult ki Kijev a kulcsrégióból, áttörés jöhet a tárgyalásokban - Háborús híreink hétfőn

Moszkva a hétvége során bejelentette: teljesen kitolták az ukrán csapatokat Kurszkból. Kijev tagadja, hogy fel kellett volna adnia az utolsó állásokat. Trump és Zelenszkij újra tárgyalt egymással, de az orosz külügyminisztérium felől is bíztató hírek érkeznek egy esetleges tűzszünettel kapcsolatban. Nem árt sietniük, mivel Washington ismét megerősítette, hogy nem fog a végtelenségig közvetíteni Oroszország és Ukrajna között. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×