eur:
410.8
usd:
386.74
bux:
76966.7
2024. november 12. kedd Jónás, Renátó
Sárguló, a szárazság miatt alig fejlődő kukorica a Hajdú-Bihar megyei Hajdúszovát térségében 2022. július 18-án. Az Országos Meteorológiai Szolgálat közleménye szerint a tavalyi év is száraz volt hazánkban, majd idén ez tovább folytatódott és most is tart a csapadékszegény időjárás. A legsúlyosabb aszály az Alföld középső és tiszántúli részén van.
Nyitókép: Czeglédi Zsolt

Magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket – nagy segítséget kaphatnak a gazdák

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket, és adhat tájékoztatást a gazdálkodóknak a jövőben, hogy milyen a növényzet, illetve a talaj nedvességállapota.

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad majd rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország aszályos területéiről – tudta meg az InfoRádió Kovács Attilától, az egyetem biológiai rendszerek és precíziós technológiai tanszékének vezetőjétől. Mint elmondta, a felbocsátott műhold több műszerrel azt vizsgálja, hogy milyen a növényzet, illetve a talaj nedvességállapota. "Előrejelzést tudunk adni például, hogy egy növénykultúra kezd száradni, szükség van-e az öntözésre a jövőben" – mondta a tanszékvezető.

A műholdat most nyáron bocsátották fel, és a projekt célja, hogy egy online előrejelző rendszert biztosítson a gazdálkodóknak, ahol nyomon követhetik a saját növénykultúrájukat, hogy milyen vízforgalommal rendelkezik, mikor kell öntözni, egyáltalán szükség van-e öntözésre.

"Ez a műhold olyan különleges szenzorokat tartalmaz nemcsak látható fényben, hanem a látható fénytől eltérő hullámhosszú detektorokkal, amelyek segítségével speciális indexszámokat lehet képezni. Lefotózza a műhold a területet, és ezeknek a képeknek a matematikai feldolgozásából olyan indexeket képzünk, amelyek utalhatnak a növények szárazságára, amit esetleg szabad szemmel még nem is lehet látni" – mondta Kovács Attila, de hozzátette, ennek kifejlesztése a jelenlegi pályázati programnak nem része, de mindenképpen folytatni szeretnék a munkát.

Ehhez azonban időre van szükség, egyelőre a műhold tesztelése, beállítása zajlik, és a kutatók reménye szerint az első feldolgozható képeket jövő év elején kapják meg, és akkor tudnak elkezdeni a képekkel dolgozni. A Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári karán azt a feladatot végzik el, hogy a meglévő, letelepített szenzorok adatait összehasonlítják a távérzékelt műholdas adatokkal, és így kalibrálják majd a műhold műszereit.

A szakember szerint ha pontos előrejelzést tudnak adni a csapadékviszonyokról, illetve a növényzet és a talaj nedvességállapotáról, az az aszályos időszakokban nagyban segítheti a gazdálkodók munkáját, mert már akkor adatokat kaphatnak a növényállományuk kiszáradásáról, amikor még ezt nem is tapasztalják a táblákban."A gazdák esetleg még nem is látják, de a különleges hullámhosszú képek által készített számok már azt mutatják majd nekik, hogy el kellene kezdeni öntözni, vagy valamilyen egyéb beavatkozást kell végezni" – mondta a tanszékvezető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

A megválasztott amerikai elnök egykori kihívóját nevezheti ki a külügyek élére – aki Ukrajna esetében a „földet békéért” gondolat támogatója. A választáson győztes republikánus elnökjelölt kinevezett egy szigorú határvédelmi főnököt és egy ENSZ-nagykövetet is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.13. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Estek a tőzsdék, történelmi csúcs közelében a bitcoin

Estek a tőzsdék, történelmi csúcs közelében a bitcoin

A hét elején is folytatódott az amerikai elnökválasztást követő rali, Európában jelentősen emelkedett a piac, és az USA-ban is új rekordok születtek. Mára viszont alább hagyott az eurófória, Ázsiában komolyabb esést láttunk, ezt követően pedig Európában és Amerikában is megérkezett a korrekció. Itthon eközben jó volt a hangulat: új csúcsot döntött az OTP, illetve a BUX is. A nap első felében még a 85 ezer dolláros szintet is tesztelte a bitcoin árfolyama, az esti órákra azonban ismét történelmi csúcs közelébe emelkedett a kriptoeszköz jegyzése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 12. 22:00
×
×
×
×