eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Az Erdélyi-Szigethegység
Nyitókép: Wikipédia

Vízerőmű épülhet Erdélyben

A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.

Az erőmű megépítésére vonatkozó memorandumot Sebastian Burduja energiaügyi miniszter írta alá a japán vállalat képviselőivel az első Román-Japán Energetikai Fórum keretében. „Ma egy konkrét lépést tettünk egy energetikai szempontból biztonságosabb, versenyképesebb és fenntarthatóbb Románia felé” – idézi az economedia.ro a tárcavezetőt.

Először 1979-ben vetődött fel egy szivattyús-tározós rendszerű vízerőmű felépítése a Kolozsvártól mintegy 30 kilométerre fekvő Tárnicán. Tárnicán már van egy 215 hektáros vízgyűjtő, amihez egy 45 MW-os, 1974-ben átadott erőmű tartozik. A beruházás tervezett második szakaszában többszáz méterrel magasabban egy újabb vízgyűjtő tavat alakítanának ki, ahova országos túltermelés esetén felpumpálnák a vizet,

ami szabadesésben 1000 MW beépített teljesítményű generátorokat hajtana meg.

A rendszerváltást követően a tervet jegelték, majd az egymást váltó bukaresti kormányok több alkalommal elővették, de finanszírozási problémák miatt érdemi előrelépés nem történt. 2023-ban az energiaügyi minisztérium kiírta a közbeszerzési eljárást a megvalósíthatósági tanulmányra, azonban egyetlen ajánlat sem érkezett. A januárban ismét kiírt tenderre két pályázatot nyújtottak be, de mindkettőt érvénytelennek nyilvánították.

Becslések szerint az erőmű megépítésének költségei 1 milliárd euró (mintegy 408 milliárd forint) körül lennének. Az Itochu egy 1858-ban alapított cégcsoport, melynek textilipari, bányászati, energetikai, élelmiszeripari és feldolgozóipari üzletága is van. A vállalat árbevétele meghaladja a 90 milliárd dollárt.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×