eur:
411.22
usd:
392.51
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Inflation, global economic recession, business or investment mistakes, tax or debt problems, bankruptcy or economic crisis, the money in the hands of the businessman the earth gradually fly apart and disappear
Nyitókép: z_wei/Getty Images

Erős hatása van a konfliktusoknak a külföldi tőkeáramlásra

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány egy friss kutatásában azt vizsgálta meg, hogyan hatnak a nemzetközi konfliktusok a gazdaságra, különös tekintettel a külföldi működőtőke-beruházás áramlására.

Általánosan két ország viszonylatában meghatározóak a bilaterális szerződések, egyeztetések, találkozók, és fontos, hogy milyen kereskedelmet folytatnak egymással, kialakultak-e a két állam között külföldi tőkeáramlás kapcsolatai. Minél több az összefonódás, annál kisebb az esély egy későbbi fegyveres konfliktus kialakulására – derül ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány friss kutatásából.

Szigethy-Ambrus Nikoletta elemző úgy fogalmazott, a gazdaságilag egymástól erősen függő államok nem is kezdenek egymással háborúba, ezt a gondolatot már jóval korábban, már a 17. századi gondolkodók is felismerték, de Ukrajna esetében ez másképp történt.

Ukrajnába 2014-ig erős volt a tőkeáramlás, csak a 2008-as gazdasági világválság idején volt tapasztalható visszaesés, de az sem volt látványos. A Krím 2014-es annektálását követően erősen visszaesett a tőkeáramlás, ami 2016-17 körül kezdett el ismét talpra állni – fejtette ki az elemző, aki szerint Kijevnek sikerült vonzó helyszínt teremtenie a befektetőknek.

Oroszország esetében viszont jóval ingadozóbb volt a tőkeáramlás mértéke, ami nagymértékben függött a nemzetközi szankciók elfogadásától. 2022-ben százalékos arányban sokkal erőteljesebben esett vissza, mint ahogy az Ukrajna esetében volt megfigyelhető – tette hozzá..

"A nemzetközi befektetőknek a kedvét elvették ezek a szankciók attól, hogy Oroszországban tőkét fektessenek be, elsősorban a politikai helyzet, másrészt a geopolitikai kihívások miatt. A szankcionálás emellett megváltoztatta a külföldi tőkeáramlás irányait, amíg korábban esetleg nyugat-európai országok fektettek be nagymértékben, most inkább az ázsiai országok kerültek előtérb" – mondta Szigethy-Ambrus Nikoletta.

A kutató kiemelte azt is, hogy összességében is visszaesés mutatkozik a külföldi befektetések terén az elmúlt két-három évben, minimális növekedést csak Svédországban, Olaszország és Spanyolország esetében találtak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×