eur:
402.93
usd:
360.91
bux:
97065.84
2025. május 17. szombat Paszkál
Mohács, 2019. november 5.Feldarabolt sertéshús az MCS Vágóhíd Zrt. sertésvágóhídján Mohácson 2019. november 5-én.
Nyitókép: MTI/ Sóki Tamás

Stagnál az ipari kibocsátás

A feldolgozóipari alágak közül hétben nőtt, hatban viszont visszaesett a termelés.

2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - erősítette meg második becslésben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az első becslésben közölt júliusi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott. A nyers és naptárhatással korrigált adat közötti jelentős eltérést az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel több munkanap volt, mint 2023 júliusában. A feldolgozóipari alágak közül hétben nőtt, hatban viszont visszaesett a termelés. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 júniusához viszonyítva változatlan maradt.

Az ipari export volumene 1,5 százalékkal nagyobb, ezen belül a feldolgozóipari exportértékesítés 33 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 8,5, a 13 százalékos súlyú villamos berendezés gyártásáé 1,9 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

Az ipar belföldi értékesítése 0,8 százalékkal nőtt, a feldolgozóiparé 1,4 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest.

Az iparon belül döntő (95 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 2,4 százalékkal kisebb, ugyanakkor a csekély súlyú bányászat kibocsátása 25, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,2 százalékkal nagyobb volt.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Brüsszel figyelmeztet: a magyar gazdaság veszélyes fordulóponthoz érkezett

Brüsszel figyelmeztet: a magyar gazdaság veszélyes fordulóponthoz érkezett

A magas költségvetési hiány, a ragadós infláció, a külső egyensúly törékenysége, a lakáspiaci túlfűtöttség, a pénzügyi szektor kitettsége és a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága – többek között ezekre a problémákra figyelmeztet az Európai Bizottság egy új jelentése a magyar gazdaságra leselkedő kockázatokat sorolva. A dokumentum szerint bár rövid távon óvatos növekedés várható, a strukturális kockázatok középtávon súlyosan veszélyeztethetik az adósságpálya fenntarthatóságát és a versenyképességet. A jelentés különösen aggasztónak tartja a költségvetési helyzetet, valamint a monetáris politika transzmissziós csatornáinak torzulását. Brüsszel egyre sürgetőbbnek látja a célzott reformok végrehajtását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×