A korábban teljesen ismeretlen Donor Zrt.-ben a tavalyi beszámoló szerint 2023 végén 6534 milliárd forintnyi vagyon volt – írta a G7. A céget tavaly november végén alapították, és egy zuglói ikerház egyik felébe van bejegyezve az M3-as bevezetőjénél. Nincs bevétele, kiadása, de alkalmazottai sem.
A vállalatban a cégbírósághoz leadott iratok szerint az egyedüli tulajdonos tavaly december 19-én egy 4532 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre, ami nem nyomdahiba, szövegszerűen is szerepel a hivatalos papírokban.
A tulajdonosi tőke mellett a cégnek 2002 milliárd forintnyi hosszúlejáratú tartozása is van, ez a pénz is egyetlen részvényestől jött, a portál következtetése szerint tehát van egy vállalatba valaki valamilyen formában összesen bő 6500 milliárd forintot tett bele.
A vállalkozó érdekeltsége a Donoron kívül a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. is, eszközállománya durván 400 milliárd forinttal meg is haladja a Donorét. Ebben a vállalatban is tavaly év végén emeltek tőkét, méghozzá 5099 milliárd forinttal. Illetve kissé kevesebb, mindössze 1857 milliárd forintnyi a cég tartozása, ami azonban ugyanúgy a tulajdonos felé áll fenn.
Az iratok alapján a két vállalatban így együttesen közel 13,5 ezer milliárd forintnyi vagyont tett be egyedüli részvényesük.
A 100 leggazdagabb magyar legfrissebb kiadványában a "listavezető" Mészáros Lőrinc vagyonát a leírt összeg 7 százalékára becsülték, de a rangsorban szereplő összes magyar milliárdos együttes vagyona is csak 9064 milliárd forint volt.
Mindkét vállalatnál elvileg a teljes pénzt brazil állampapírokba tették.
A két társaságban lévő vagyon a dél-amerikai ország teljes adósságállományának durván 2,5 százalékára rúg, így tulajdonosuk Brazília egyik legnagyobb hitelezője lenne - teszi hozzá a G7 cikke.
A cégek egyetlen részvényese egy korábban ismeretlen, Máltán élő magyar üzletember, T. János György.
A portál kereste T. János Györgyöt, aki nem válaszolt a megkeresésre, az ügyvédje sem.