eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Nyitókép: Unsplash.com

Már 100 ultragazdag él Magyarországon, de hamarosan kétszer ennyien lesznek

Százmillió dollárt meghaladó vagyon kell, hogy erre a vagyonosági szintre kerüljön valaki.

A Boston Consulting Group (BCG) Global Wealth Report 2024 jelentése alapján a Portfolio azt írta, hogy Magyarországon hozzávetőlegesen 100 ember rendelkezik 100 millió dollárt meghaladó pénzügyi vagyonnal, és ők ezzel globálisan is az ultramagas pénzügyi vagyonnal rendelkező magánszemélyek közé tartoznak. Emellett 20 millió és 100 millió dollár közötti pénzügyi vagyona további 700 magyarnak volt tavaly.

Horváth Krisztián, a BCG vagyonkezelési témákért felelős partnere és társigazgatója szerint az elmúlt 20 év növekedését is meghaladó mértékű, 10 százalékos pénzügyi vagyonnövekedésre számítanak a magyar lakosság esetében a következő öt évben. Ez jelentősen, 4 százalékponttal magasabb a globális átlagnál és 2 százalékponttal meghaladja a kelet-európai növekedést.

Ennek a vagyonnak (a világszerte tapasztalhatókkal egyetemben) mintegy kétharmadát az úgynevezett befektethető vagyon adja, amely a részvényekben, befektetési alapokban, kötvényekben bankbetétekben és készpénzben tartott vagyon, és körülbelül egyharmadát teszik ki a hosszú távú nyugdíjcélú megtakarítások és életbiztosítások, valamint nem tőzsdei cégekben lévő részesedések.

A BCG azt várja, hogy 2028-ra a mostani 100 helyett már 200 ultragazdag magyar lesz, a 20 millió és 100 millió dollár közötti pénzügyi vagyonnal bírók száma pedig a tavalyi 700-ról 1300 főre nő majd 5 éves távlatban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Veszélyes csapda egy államnak belföldre eladósodnia

Veszélyes csapda egy államnak belföldre eladósodnia

Az EU-tagállamok fiskális helyzete jelentős eltéréseket mutat, különösen az államadósság, a költségvetési egyenleg és a bankrendszer hazai államadósság-kitettsége („home bias”) tekintetében. Míg korábban az Európai Unió kifejezetten pártolta, hogy a tagállamok a hazai szereplőkre támaszkodjanak inkább az adósságfinanszírozásban, most egy friss bizottsági elemzésben árnyalták már álláspontjukat. Arra jutottak, hogy a magas belföldi kitettség (különösen ha a bankrendszer felé áll fenn) növeli a pénzügyi stabilitási kockázatokat, különösen egy esetleges fiskális vagy gazdasági sokk esetén a túlságosan nagy egymásrautaltság miatt, amire a Bizottság erősebb diverzifikálást ajánl a finanszírozásban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×