Ahogy arról az Infostart is beszámolt, idén minden korábbinál hamarabb elkezdődnek a minimálbér-tárgyalások. A Liga Szakszervezetek elnöke az InfoRádióban elmondta: a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) keretei között már lezajlott egy egyeztetési kör a felek között, de most még nem a konkrét számokról, a jövő évre vonatkozó minimálbér és garantált bérminimum értékéről tanácskoztak, hanem az európai uniós minimálbér irányelv átültetésével kapcsolatos háttérfeladatokról, melyeknek hátáridőig való végrehajtását nagyon szigorúan veszik az illetékesek.
Mészáros Melinda hozzátette: a jogszabály szerint november 15-ig kell megállapodni arról, hogy melyik kijelölt fórum végzi el az előírt feladatokat. Egy kormányrendelet-tervezet értelmében ez a szerv a VKF lesz, amely korábban is megkapta ezt a megbízást. Ugyancsak november közepéig kell egyezségre jutniuk a feleknek arról, hogy milyen paramétereket vesznek figyelembe a következő években a minimálbér megállapítása során, illetve a határidőig döntést kell hozniuk azzal kapcsolatban is, hogy egyéves vagy esetlegesen több évre szóló bérmegállapodást kötnének.
2025-ben egy olyan akciótervet is ki kell dolgozni, amely lehetővé teszi a kollektív szerződéses lefedettséget. Mészáros Melinda tájékoztatása szerint elsődlegesen az ágazati szintű, kollektív szerződések számát kellene növelni Magyarországon. „Ez egy nagyon fontos kérdés, hiszen az uniós irányelv megköveteli, hogy
ha az adott országban 80 százalék alatt van a kollektív szerződéses lefedettség, akkor ötéves időintervallumban egy akcióterv keretei között a kollektív szerződéssel érintett munkavállalók számát jelentősen növelni szükséges”
– magyarázta a szakszervezeti elnök.
A korábbi évektől eltérően nemcsak a bérek számszerűsített értékéről, hanem a különböző előfeltételek, kritériumok megbeszéléséről is tárgyalniuk kell a feleknek egymással.
Mészáros Melinda megerősítette azt, amit a Világgazdaság Bruttó című podcastműsorában már korábban elmondott, vagyis az érdekképviseletek legalább tízszázalékos minimálbér-emelést szeretnének kialkudni a tárgyalóasztalnál. Mint fogalmazott, a hazai vállalkozások jelentős többsége bérfejlesztést tervez 2025-ben, és egyetért a tízszázalékos emelés felvetésével. „Ha a következő időszakban az átlagbérekhez viszonyítjuk a minimálbér értékét, akkor ezekkel a viszonyszámokkal kell nekünk is dolgozni” – tette hozzá Mészáros Melinda.