eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Concept of wealth, personal savings and collecting money for retirement
Nyitókép: Bence Bezeredy/Getty Images

Elemző: az adóemelések után a kiadási oldalon is jönnek kormányzati intézkedések

Az idei költségvetés elcsúszása miatt bejelentett adóemelések nem adják ki a bejelentett 400 milliárd forintos bevételnövelő hatást, ezért a kormány elvonja a Magyar Villamos Művek 100 milliárdos osztalékát - írja a Portfolió.

Mintegy 400 milliárd forintos lyukat kell betömni a költségvetésen, ezt azonban csak részben fedezik a hétfőn bejelentett adóemelések. A Portfolio úgy tudja, a Magyar Villamos Művek 150 milliárd forint osztalékelőleget fizet tulajdonosának, a magyar államnak.

Csiki Gergely, a gazdasági portál elemzője az InfoRádióban azt mondta, nem volt váratlan a döntés, mert egyrészt már korábban is volt példa hasonló lépésre, másrészt a társaság jó eredményt tud felmutatni az idén, ezért bőven lesz fedezet arra, hogy osztalékot fizessen, így javítsa a költségvetés helyzetét. A szakértő azt is kiemelte, hogy már az MVM 2023-as beszámolójában is van eredménytartalék, a kifizetés annak a 180 milliárd forintnak a terhére is megvalósulhat. "Nyilván vannak elszámolástechnikai kérdések, hogy hogyan lehet ezt a költségvetés egyenlegére pozitívan elszámolni, de az jól látható, hogy ez a kifizetés nem okoz az MVM számára gondot. Egyébként,

ha ezt nem osztalékelőleg formájában vonná el a kormány, akkor a cég jövőre fizetné be a költségvetésbe normál úton"

– tette hozzá.

A mostani, 400 milliárd forintos költségvetés-javító csomagnak így jelentős részét teszi ki az MVM-től érkező összeg, még úgy is, hogy a büdzsé egészéhez képest nem olyan nagy pénz. "400-500 milliárd forintot kellett valahol megfognia a kormánynak a költségvetési egyenleg idei javítása érdekében, emiatt ez a tétel elengedhetetlen, mert jól látható, hogy adóemelésekkel sem jön össze ez a kívánt egyenlegjavító hatás" – jelentette ki Csiki Gergely, és jelezte, valószínűleg jönnek még kiadási intézkedések is.

Ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy idén áprilisban a kormány a költségvetés egyenlegének a javítását azzal kezdte, hogy 675 milliárd forint értékben halasztott jövő évre beruházásokat. Most a bevételi oldalon igyekezett többletforrásokhoz jutni, "de nem lennék meglepve, ha még szükség lenne és várhatóan szükség lesz intézkedésre, akkor ismét a kiadási oldalhoz nyúlna, valószínűleg olyan egyszeri tételeket megtalálva, amelyeknek a kifizetését még el lehet halasztani".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×