eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Oil pipeline in the sunset
Nyitókép: bjdlzx/Getty Images

Van egy kis gáz – elkezdtek ismét az európai gázárak emelkedésére fogadni

Utoljára 2022 februárjában, az ukrajnai háború kirobbanása előtt volt hasonló szinten az alapkezelők várakozása.

Több mint két éve pozícionáltak magukat utoljára ennyire erőteljesen az európai gázárak emelkedésére a befektetők, ami az ellátási zavarok miatti növekvő aggodalmakat tükrözi, miközben az alternatív források iránti függőség és a geopolitikai feszültségek további áringadozásokat vetítenek előre - számolt be a Financial Times.

Az európai gázárak emelkedésére vonatkozó befektetői optimizmus egyre erőteljesebbé válik – írja a Portfolio. Utoljára 2022 februárjában, az ukrajnai háború kirobbanása előtt láttunk hasonló szinteket, amikor az oroszok durván csökkentették az Európába irányuló gázszállításokat.

Az európai gazdaságo csökkentették gázfelhasználásukat és alternatív forrásokat biztosítottak, ami segített a tárolók feltöltésében. Ennek ellenére Európa még inkább függővé vált a cseppfolyósított földgáz (LNG) gyakran volatilis világpiacától.

Az európai gáz megawattóránként 30 euró közelében forog, ami bár messze elmarad a 2022 nyarán elért több mint 300 eurós csúcstól, mégis magasabb, mint a válság előtti években tapasztalt értékek. Annak ellenére, hogy az EU gáztárolóinak töltöttsége jelenleg magas szinten van, továbbra is fennállnak aggodalmak a nagy áringadozásokkal kapcsolatban, különösen a kereslet visszapattanása miatt. A Morgan Stanley elemzőinek becslése szerint a gázkereslet áprilisban 8 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.

Az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának jövője is bizonytalan. A Kijev és Moszkva között létrejött megállapodás lejárata után Ukrajna jelezte, hogy nem kívánja azt megújítani.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×