Rengeteg szempont alapján tesztelt 57 légkondit a Tudatos Vásárlók Egyesülete. Vizsgálták a hűtés-fűtés hatékonyságát és egyenletességét, a párátlanítási képességet, az energiafogyasztást, ezeket összefoglaló néven teljesítményként említik a tesztben.
A következő szempontcsoport volt a kezelhetőség és a karbantartás egyszerűsége, vagyis hogy mennyi pénzt kell majd arra költeni, hogy karbantartsuk a gépet. Ide tartozik a beszerelés, a készülék elhelyezésének költsége, körülményei is - mondta az InfoRádióban Dénes Júlia, az egyesület munkatársa. Tesztelték még a sokoldalúságot is, ami alatt tulajdonképpen a használat mindenféle trükkjeit, praktikáit, egyszerűsítését kell érteni, például fogyasztáscsökkentési üzemmódokat, de a teszt része volt a zajszint is.
"A leghangosabb és a legkevésbé hangos készülék beltéri egységénél között 9 decibel különbség volt a mérések során, ami eléggé jelentős különbség, és nagyon is lehet érezni ezt a hétköznapokban.
Tehát nagyon érdemes odafigyelni itt a teszteredményekre, hogy melyik készüléknek milyen a zajszintje" – mutatott rá Dénes Júlia, hozzátéve, hogy a kültéri egység zajszintjét is mérték, ami szintén nem mindegy a szomszédok miatt.
Figyelni kell szerinte az üzemelési költségek szerinti osztályzatra is, de lehet, hogy a legolcsóbb készülék lesz a végén a legdrágább emiatt.
A tesztben az osztályzatok alapján első tíz helyen végzett termékek közül a legolcsóbb átlagára 425 ezer forint volt. Az összes termék átlagára 131 és 900 ezer forint között mozgott, vagyis ennek középértékén, átlagosnak nevezhető költséggel már nagyon jó készüléket lehet venni.
A teszten az 57 termékből 29 végzett jó eredménnyel, vagyis összesítésben 60-79 százalékos értékelést kaptak. 79 százalék feletti eredményt egy termék sem ért el.
Van, amelyik jó hűt, de nem fűt jól, és fordítva,
illetve olyan légkondi is akadt, amely épp kánikula idején teljesített rosszul, vagy amely 2 Celsius-fokos külső hőmérsékleten tisztességesen fűtött ugyan, de kicsit melegebb időben, 7 és 17 fokos időben vizsgálva már nem.
Tíz klímakészülék energiafogyasztása készenléti üzemmódban – vagyis, amikor nem használjuk – kifejezetten érzékelhető volt. Erre érdemes figyelni, ha fontos szempont az energiatakarékosság.
A teszt összegzésében felhívják a figyelmet, hogy a klímák beszerelése előtt érdemes átgondolni, hogy a lakás megfelelő energiagazdálkodásának biztosítása érdekében megtörténtek-e az egyéb szükséges lépések, mint például:
- a homlokzat- vagy tetőszigetelés, ami télen és nyáron is jól jön;
- az árnyékoló, redőny vagy roló felszerelése az ablakokra, erkélyre;
- az átgondolt szellőztetési rend kialakítása.
Ezek azért fontosak, mert a hűtő-fűtő légkondicionáló berendezés csak egy energiapazarló készülék lesz alacsony hatékonysággal, ha az általa megtermelt hűs vagy éppen meleg levegő távozik a nagyvilágba a rossz szigetelés miatt, netán nyáron az árnyékolástól eltekintünk, így a készüléknek a "fölöslegesen", üvegházként melegedő lakás hűtésével kell küzdenie, plusz fogyasztás mellett.