eur:
411.36
usd:
393.12
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Hatalmasat ugrottak Magyarország nemzetközi tartalékai

Két fő oka van annak az MNB szerint, hogy decemberről januárra 46,57 milliárd euróra ugrottak hazánk nemzetközi tartalékai.

A nagy ugrás leginkább két főbb tényezővel függ össze: januárban előbb 2,5 milliárd dollár összegben, majd 1,5 milliárd euró összegben nemzetközi devizakötvényeket bocsátott ki a magyar állam, és az ebből lecsapódó források a devizatartalékokat is ugrasztották - írja a Portfolio.

Ezen kívül a megnyíló EU-s forrásokból januárra is jutott egy nagyobb adag (főként helyreállítási előleg):

a Pénzügyminisztérium által közölt adatok szerint 226 milliárd forint volt az uniós pénzbeáramlás a hónap során.

Mint írják, e két tétel adja ki a közel 5,2 milliárd eurós ugrást a tartalékokban, a fennmaradó rész egyéb devizaműveletekhez kötődhet.

Az MNB által közzétett részletek azt mutatják, hogy az "egyéb tartalékeszközök" ugrottak meg hirtelen 6 milliárd euróval 9 milliárd euróra januárban, ezzel szemben a devizakövetelések 0,8 milliárddal csökkentek 29,2 milliárd euróra.

A lap azt írja, amennyiben a januárban bekövetkezett brutális, 5,2 milliárd eurós tartalékugrást el akarjuk helyezni, akkor azt látjuk: még a 2008 végi IMF-hitelfelvételkor sem ugrott egyik hónapról a másikra ekkora mértékben a tartalékunk.

Az elemzés szerint ha a tavalyi tartalékváltozást százalékosan figyeljük, akkor a friss adat nem nevezhető kiugrónak, több alkalommal volt már egyik hónapról a másikra a mostani 12,5 százalékhoz közeli változás. Hozzáteszik, éves szinten főleg nem számít kiugrónak a 15,7 százalékos növekedés.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×