A 15/2024. (I. 31.) számú kormányrendelettel gyakorlatilag még egy évvel, 2025 tavaszáig kinyújtotta a kormány a 2022 nyarán sebtében és nagyon drágán megvett különleges földgázkészlet megtartását – írja a portfolio.hu.
Ezt jórészt azért tette meg, hogy ne kelljen gigantikus pénzügyi veszteséget elkönyvelni a beszerzésen. Emellett persze az is lényeges szempont lehetett a döntésben, hogy ez a gáztartalék is rendelkezésre álljon, mint védett, már biztosan a föld alatt pihenő gáztartalék, és így az idén őszig tartó földgáz betárolási szezont könnyebben lehessen abszolválni.
A gazdasági lap emlékeztet arra, hogy
a 2022 nyarán megvett 740 millió köbméter földgázkészlet átlagos bekerülési ára 255 euró/MWh volt, átszámítva 1114 forint köbméterenként, miközben a holland TTF gáztőzsdén szerdán 30,2 eurón zárt a márciusi kontraktus ára, ami átszámítva 122 forint köbméterenként.
Ha a korábban megvett gázt most kitáraznák, akkor a lap számítása szerint 735 milliárd forint vesztesége realizálódna a magyar államnak.
Ha mégis átvenné valaki ezt a gázt, mondjuk az MVM, akkor a szabályok szerint kénytelen lenne 1114 forint körüli áron megvásárolni azt, majd eladni a fogyasztóknak.
Mennyi lenne az annyi?
Ha üzleti szereplőknek adná el ezt a gázt az MVM, akkor jelenleg az említett 120-130 forint körüli nagykereskedelmi áron tudná ezt megtenni köbméterenként. Ha viszont a lakosság felé, akkor a rezsicsökkentés miatt 66 forinton tehetné ezt meg (amire rárakódik a rendszerhasználati díjak és áfa, és így lesz belőle 102 forintos rezsivédett gázár), így még durvább lenne a vesztesége.
Az MVM-nél potenciálisan lecsapódó veszteséget a rezsivédelmi alapnak kellene kipótolnia.