eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Getty Images/ David Lees

Hatossal fog kezdődni az üzemanyagár, csak néhány kivétel lesz

2024 januárjától ismét meg kell szokni a 600 forint körüli üzemanyagárakat - mondta az InfoRádióban Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezetője. A drágulás oka alapvetően az, hogy egy EU-s szabály miatt januárban jövedékiadó-emelés lesz a hazai benzinre és a gázolajra. Előbbinél valamivel több mint 152, utóbbinál pedig csaknem 143 forint lesz literenként az adó mértéke.

Az emelkedő tendencia már az ünnepek között is folytatódott, mivel a Brent típusú olaj ára már most is 80 dollár fölött van hordónként. Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezetője az InfoRádióban elmondta, péntektől is drágul mind a benzin, mind a gázolaj 6, illetve 8 forinttal literenként.

"A jövedéki adót tekintve arra számítunk, hogy a kiskereskedelmi árakban is megjelenik az emelés, ami nettó 30 forint, ezt a kiskereskedők ugyanis nem tudják lenyelni" - mutatott rá.

Fel kell tehát készülni arra, hogy újra 600 forint fölötti literárak jönnek, és csak ott lehet majd olcsóbban tankolni, ahol ehhez nincs szükség személyzet segítségére vagy alacsonyabb a rezsiköltség.

"Jó előjelek voltak pedig, úgy tűnt, hogy 75 dollár köré be tud állni az olajár, de a közel-keleti régióban tapasztalható feszültségek miatt ismét emelkedésnek indult. Azt gondolom, 100 dollár körüli árakra nem kell számítanunk, ami azt vetíti előre, hogy

az üzemanyagár itthon 600 forint körül marad, plusz-mínusz 10 forint"

- ecsetelte Bujdos Eszter.

Távlatilag azt is elmondta, kicsit már érezteti a hatását az elektromos autózás - Indiában, illetve Kínában főként, ahol már csökkenő tendenciát mutat a benzinmotoros autók eladása. Benzinből már világszinten sem kell növekedésre számítani, és ha a kínálatot nem szűkítik nagyon az olajkitermelő országok, akkor 80 dollár alatt lehet jövőre az olajár - vázolta.

Fontos lesz még a 2024-es évi üzemanyagárak tekintetében az is, hogy a forint "hogyan mocorog a dollárhoz képest".

Ami viszont adott: a 600 forintos üzemanyagárból a jövedéki adót és az áfát is beleértve több mint 50 százaléknyi lesz az adótartalom, ami jelentős adóteher a szakember szerint. Beleépült az árakba a két éve bevezetett energiamegtakarítási kötelezettség, amely a benzinkutakat terheli. És még hozzá kell számolni az extraprofitadó emelését.

"Az 500 millió forintos árbevételi szint fölött ugyanis 2024-től hússzorosára emelkedik ez az adóteher, ami elég jelentős emelkedés, ezt a literárakba kénytelenek lesznek a kutak beépíteni" - figyelmeztetett Bujdos Eszter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×