A világ második legnagyobb gazdaságába vetett bizalom helyreállítására tett pekingi erőfeszítések ellenére a globális befektetők több mint 25 milliárd dollár értékben adtak el részvényeket az elmúlt hónapokban. Ez a tendencia azt jelzi, hogy a külföldi befektetők nettó részvényvásárlása elérheti a 2015 óta mért legalacsonyabb éves szintet - írta a Portfolio a Financial Times cikke alapján.
A fordulat előzménye, hogy 2023 elején a nemzetközi befektetők példátlan ütemben vásároltak kínai részvényeket, mert gazdasági fellendülést vártak, miután Kína feladta a zero-Covid politikát. Ám a közelmúltban
- az ingatlanszektor potenciális likviditási válságával kapcsolatos aggodalmak és
- a kiábrándító növekedési adatok
arra késztették a külföldi alapokat, hogy drasztikusan csökkentsék pozícióikat. A kínai részvénypiacra irányuló nettó külföldi tőkebeáramlás 77 százalékkal zuhant azóta, hogy augusztus elején elérte a 235 milliárd RMB-s csúcsot. A piaci elemzők és kereskedők ezt a tendenciát a kínai politikai támogatások hiányának tulajdonítják.
A befektetők akkor térhetnek vissza az elemzés szerint, ha Kína gazdasági növekedése megélénkül annyira, hogy felvegye a versenyt más regionális piacokkal.