A KSH adatai szerint Magyarországon a bruttó átlagfizetés 528 ezer forint. A Nyugdíjas Parlament elnöke, Karácsony Mihály számítása szerint az átlagkereset alapján összesen fejenként 102 ezer forint megy most nyugdíjcélra. Ez alapján havonta kerekítve 478 milliárd forint a költségvetés innen jövő bevétele – írja a 24.hu.
A költségvetés a 13. havi nyugdíjról külön rendelkezik, hiszen az nem klasszikus nyugellátás, ahogy a nyugdíjprémium sem.
Egy friss adat szerint a magyar nők 14, a férfiak 7,3 évet élhetnek a 65 éves nyugdíjkorhatár után. Ebből ha a 10,65 éves átlagot nézzük, és a jelenlegi bő 208 ezer forintos nyugdíjjal számolunk, akkor 26,6 millió forint lehet, amennyit mai értéken átlagban visszakaphatnak a befizetéseikből az emberek. Vagyis 20 millió forintos mínuszban vannak átlagban a nyugdíjasok.
A jelenlegi átlagnyugdíjjal számolva
akkor lehet egyenlő a nyugdíjcélú befizetés és kiadás, amikor majdnem 84 évesek lettünk
Aki ennél tovább él, az átlagban többet kaphat vissza nyugdíjként, mint amennyi élete során befolyhatott utána a nyugdíjkasszába.
A KSH 2022-es adatai alapján az 1,99 millió öregségi nyugdíjasból csak bő 237 ezren voltak legalább 84 évesek. Tavaly tehát a 1,75 millió nyugdíjas több mint 88 százaléka kevesebbet kaphatott meg nyugdíjként, mint amennyit arányaiban a befizetései megalapozhattak.
Karácsony Mihály a KSH interaktív korfája alapján azt állította, hogy 2022-ben
- a felnőtt férfiak több mint 36 százaléka nem érte meg a nyugdíjkorhatárt,
- a nők közül pedig majdnem 14,5 százalék halt meg a nyugdíjazása előtt.