eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Sütő Gábor, az országos jégkármérséklő rendszer egyik talajgenerátorának üzemben tartója nézi működés közben a szerkezetet a Baranya megyei Garén 2018. május 7-én. Május elsejétől működik az országos jégkármérséklő rendszer, ami a termelőknek nem jelent többletkötelezettséget, mivel a gazdák befizetésein alapuló agrárkárenyhítési alapból finanszírozzák. A magyarországi jégkármérséklő rendszer Európában elsőként a teljes országot lefedő hálózattal rendelkezik, 986 talajgenerátor, köztük 222 automata berendezés működik majd.
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

Enyhe tél: a kártevők–mezőgazdaság meccs az előbbieknek áll

Az elmúlt napok fagyos éjszakái átfagyasztották ugyan a talaj felső rétegeit, és ez megtizedelte a kórokozókat, kártevőket, de tartósabb hideg kellene – hívja fel a figyelmet az Országos Meteorológiai Szolgálat. Ráadásul a korán jött tavasz komoly károkat is okozhat a mezőgazdaságban.

A múlt heti száraz idő után csökkent az őszi-téli esőzések miatt kialakul belvizes területek nagysága az országban, jelenleg a talaj szinte mindenhol nedvességgel telített, e tekintetben ideális a helyzet az agrárium számára – mondta az InfoRádióban Kovács Attila, az Országos Meteorológiai Szolgálat meteorológusa. "A tavalyi nagy aszály hatása már a múlté a talajban" – fogalmazott.

Múlt héten a kevés felhő miatt gyakoriak voltak az erős éjszakai fagyok, a talaj 5-20 centiméter mélységben átfagyott, ez kissé a kórokozókat és a kártevőket is megtizedelte, de nem eléggé – mutat rá a szakember.

"Ebben az időszakban alakult ki először komoly talajfagy, de a mezőgazdaság érdekében, a kártevők szempontjából ennél hosszabb időszakra lenne szükség. Legalább egy kéthetes időszakra."

Komolyabb fagyra azonban a következő 10 napos időszakban sincs kilátás, az éjszakai fagyok is csak jövő hét közepén térnek vissza, napközben pedig 10, sőt akár 15 fokos csúcshőmérséklet várható.

A korán érkező tavaszi idő azonban komoly gondot okozhat a mezőgazdaságban

– figyelmeztet Kovács Attila.

"Az északi féltekén ilyenkor a tél legvégén, a tavasz elején a legnagyobb a jég és a hó kiterjedése, és e felszínek fölött tud a hideg kialakulni, és ha olyan áramlási viszonyok alakulnak ki, mint milyenek tavaly, tavalyelőtt március-áprilisban, száraz, hideg levegőt szállítanak fölénk, sokáig számíthatunk fagyra. És ha februárban enyhe az idő, beindul a növények életfolyamata, és a tavaszi fagyok során kárt tudnak szenvedni."

Az őszi vetések azonban most jellemzően jó állapotban vannak, az eddigi fagyok nem tettek kárt bennük. A következő időszakban egyébként jelentős csapadék sem várható, így

a belvízfoltok is tovább csökkennek,

tovább szárad a talaj, ugyanakkor a szárazfű-tüzek kockázata megnövekszik – hívja fel a figyelmet az Országos Meteorológiai Szolgálat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×