eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Ukrán katonák egy 203 milliméteres Pion önjáró lövegnél pihennek a dél-ukrajnai Herszon térségében lévő állasukban az Ukrajna elleni orosz háború alatt, 2022. november 9-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Sztaniszlav Kozliuk

75 milliárdot kerítenek elő a magyar költségvetésből Ukrajna számára

Magyarország 187 millió euróval száll be az Ukrajnának adandó 18 milliárdos Európai Unió-s segélycsomagba. Szijjártó Péter feladata ez ügyben tárgyalni Ukrajnával.

A Magyar Közlönyben jelent meg, hogy a pénzügyminiszternek gondoskodnia kell "az Európai Unió által Ukrajnának nyújtandó, 18 milliárd eurós hitelből hazánkra eső 187 millió euró biztosításáról” - írja a hvg.hu.

A határozat szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek pedig az a dolga, hogy „Magyarország nevében kezdjen tárgyalásokat Ukrajnával a … pénzügyi támogatáshoz szükséges megállapodás kidolgozása érdekében”.

Az Infostarton is megírtuk, hogy 2014 és 2022 között csaknem 28 milliárd euró hitelt vagy segélyt kapott Ukrajna. Ezt az Oeconomus Gazdaságfejlesztő Alapítvány számolta ki és ebben nincs benne a katonai segély összege, amely ennél nagyobb. Magyarország egyetlen mutatóban sincs az első 10-ben a donorországok között.

A mostani 187 millió eurós hozzájárulás azért érdekes, mert a magyar politikusok sokáig azt mondták: Magyarország nem fogja elfogadni, hogy az európai uniós tagállamok közösen hiteleket vegyenek fel Ukrajna megsegítése érdekében.

Orbán Viktor november 18-án, a Magyar Állandó Értekezleten arról beszélt: "az uniós tagállamok nézzék meg, hogy Ukrajna működéséhez mennyi pénzt akarnak adni, azt arányosan, fair módon osszák el egymás között. Ezt az összeget, évente 60-70 milliárd forintot, a nemzeti költségvetésből biztosítaná Magyarország az ukránokkal kötött kétoldalú megállapodás keretében". Lényegében ez jelent most meg a Magyar Közlönyben.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×