eur:
401.1
usd:
371.41
bux:
89689.5
2025. április 2. szerda Áron
Nyitókép: YouTube/Magyar Nemzeti Bank

Így indokolta a jegybank a legújabb kamatemelést

A Magyar Nemzeti Bank vezetése kedd délután részletesen megvilágította a jegybanki alapkamat emelésének szokatlanul és váratlanul nagy mértékét.

Mint az Infostart is megírta, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 185 bázisponttal 7,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot keddi ülésén.

A kamatfolyosó két széle 135 bázisponttal nőtt, az overnight betét kamata 7,25 százalék, a fedezett hitel kamata 10,25 százalék lett.

Virág Barnabás, az MNB alelnöke először makrogazdasági folyamatok elemzésébe ment bele.

"Elhúzódik a magas infláció. Ennek megfelelően döntéseinkkel 110 százalékban az infláció elleni harcra koncentrálunk. Nincs könnyű győzelem, de bizonyosak vagyunk abban, hogy meg fogjuk nyerni, és el fogjuk érni az árstabilitást."

Felidézte, a magyar jegybank az elsők között figyelt fel a magas infláció jelentette veszélyre, ennek kapcsán bejelentette, hogy továbbra is a jelentős inflációs nyomásra számítva emelik majd az alapkamatot.

Döntések tehát:

A kamatpolitikának tehát lényegi mozgatórugója lesz az egyhetes betéti kamat és az alapkamat szintjének "összezárása", ezzel kapcsolatban csütörtökön az MNB újabb bejelentést tesz.

Tárgyalt a jegybank a makrogazdasági körülményekről is.

Az árstop hatásait a jegybank jelentősnek tartja, de nincs információja a további kormányzati döntésekről - tette világossá Virág Barnabás, megjegyezve, hogy magas inflációval számolnak továbbra is, az árstabilitást jelentő 3 százalékos szintre 2024-ben várható visszatérés.

A kamatemelési ciklus tervei az MNB aktuális álláspontja szerint (az MNB őszre várja az inflációs fordulatot):

A kamatkondíciókról alapesetben havi rendszerességgel dönt az MNB.

Virág Barnabás belső tényezőkről is beszélt:

  1. meg kell állapodni az érkező uniós forrásokról
  2. egyensúlyt helyreállító intézkedésekre van szükség.

Kérdések - válaszok

- Árstopok: mire készül az MNB?
- Semmilyen háttértudásunk nincs, a kormányzat hoz döntést a megfelelő pillanatban.

- Ha elhúzódik a háború, mit tesz a jegybank?
- Nekünk az árstabilitás elérésére kell fókuszálnunk. Ezt kell mindig szem előtt tartani.

- Nem megkésett a kamatemelés? Nem lenne ilyen drága az euró...
- Mi kezdtük el először a kamatemelések sorozatát tavaly nyáron. Az MNB tette e legtöbbet az infláció elleni küzdelem terén. A feladat az, hogy minden pillanatban a legtöbb információ alapján kell a legjobb döntéseket meghozni. Az infláció tetőzését várjuk. Addig a világban is nagyon sok minden történik, hétről hétre, hónapról hónapra figyeljük a folyamatokat.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Két újabb magyarországi telepen mutatták ki a pusztító vírust
Száj- és körömfájás

Két újabb magyarországi telepen mutatták ki a pusztító vírust

A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget 2-án reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.02. szerda, 18:00
Vágujhelyi Ferenc
a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke
Példátlan események a magyarok bankszámláin: mintha választási osztogatás zajlana

Példátlan események a magyarok bankszámláin: mintha választási osztogatás zajlana

Hároméves csúcsot döntött a magyar háztartások hitelfelvétele februárban, és abszolút történelmi rekordot ért el az elmúlt 12 hónapban. A lakáshitelek és a személyi kölcsönök kihelyezése is évi 40-50%-os bővülést mutat, ám a vállalati hitelezés továbbra is vergődik. A kamatmentes munkáshitel első két hónapjában 9800 fiatal kötött szerződést 38 milliárd forint összegben, kompenzálva ezzel a babaváró visszaesését – mutatják az MNB friss adatai. Közben a bankszámlák is dagadnak: utoljára 2022 februárja, a választások előtti családi szja-visszatérítések hónapja hozott akkora robbanást a háztartási látra szóló betétek egyenlegében, mint most az állampapír-kifizetések. A jegybank friss adataiból szemezgettünk, a hitelpiac aktualitásaival pedig május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciánkon foglalkozunk részletesen, érdemes regisztrálni!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×