eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Gas station at sunset.
Nyitókép: Issarawat Tattong/Getty Images

Hortay Olivér: az uniós importvámmal csak emelkednének a hazai üzemanyagárak

Az orosz olajra kivetendő brüsszeli büntetővám nem a kitettséget csökkentené, hanem a közép-európaiak életszínvonalát – mondta a Századvég energia- és klímapolitika üzletágának vezetője.

Az Európai Bizottság importvám beszedését fontolgatja annak érdekében, hogy Magyarországra ne szállíthassanak Oroszországból olajat – értesült a Der Spiegel. A brüsszeli testület az után szánta el magát erre a lépésre, hogy a legutóbbi uniós csúcson Orbán Viktor kiharcolta, hogy azok az országok, amelyek az olajat csövön keresztül kapják, továbbra is a régi feltételek mellett folytathatják gazdálkodásukat. A lap szerint az Európai Bizottság szeretné hosszú távon teljesen megakadályozni az Európába irányuló orosz olajszállításokat. A terv az, hogy az importvám által olyan drágává tegyék az orosz olajat, hogy egyszerűen ne érje meg senkinek vásárolni.

Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitika üzletágának vezetője szerint az egyelőre csak sajtóértesülésként megjelent intézkedés mögött kétféle motiváció lehet. Az egyik, hogy az unió ezzel megpróbálja rávenni a vásárlókat, hogy alternatív beszerzési forrásokat keressenek. A szakértő szerint azonban ez nem egy észszerű motiváció, mert ezek az országok – Magyarország, Szlovákia, Csehország – éppen azért kaptak felmentést a múlt héten meghozott olajembargó alól, mert nem képesek helyettesíteni az orosz olajszállítmányokat rövidtávon.

"Egy ilyen vám nem azt eredményezné, hogy ezek az országok más nyersolajforrás után néznének, hanem pusztán annyit, hogy drágábban szerezhetnék be az orosz olajat a jelenlegi állapotnál. Ráadásul mivel Oroszország az egyetlen potenciális beszállító, ezért a vám jelentős részét könnyedén átterhelné a vásárlókra, ezekre az országokra, így

valójában csak annyi lehetne elérni, hogy emelkednének a hazai üzemanyagárak"

– vélekedett Hortay Olivér.

A másik észszerű magyarázat szerinte az lehet, hogy az Európai Bizottság új bevételi forrást keres, ilyen szempontból a nehéz helyettesíthetőség kifejezetten kedvező, mert így a vámból származó bevételek maximalizálhatók, viszont ez felveti annak a kérdését, hogy mire szeretne az Európai Bizottság új forrást szerezni.

"Egyelőre nagyon kevés információ van erről a javaslatról, de azt a célt, ami a sajtóértesülésekben szerepelt, hogy rávezessék a csővezetéken keresztül beszerző országokat az alternatív forrásokra, nem lenne képes betölteni az intézkedés" – összegzett a szakértő.

Más elemzők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a három országnak adott csővezetékes engedmény versenytorzító hatású, mert a Barátság vezetéken érkező Ural típusú olaj jelenleg jóval olcsóbb, mint a máshonnan beszerezhető Brent nyersolaj, ezért hosszú távon emiatt sem tartható fenn ez a megoldás.

Politikai szempontból pedig azért kényes az importvám, mert annak bevezetéséről az Európai Tanácsban vélhetően nem kell egyhangú döntést hozni, minősített többséggel is lehet dönteni róla, így nem lenne lehetőségük az érintett országoknak, így Magyarországnak sem, megvétózni az intézkedést.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×