eur:
413.55
usd:
401.47
bux:
81722.38
2025. január 10. péntek Melánia
Pharmacist working at a pharmacy organizing products while wearing a protective face mask during the coronavirus outbreak.
Nyitókép: FatCamera/Getty Images

Elképesztő összeget hagytunk a patikákban

A pandémia kitörése óta mindig a március havi gyógyszerköltés a legmagasabb, az idén 53 milliárd forinton állt meg – derül ki a Hiflylabs Zrt. elemzéséből.

Agyenge év elejét követően márciusban jelentősen nőtt a támogatott gyógyszerek forgalma, a márciusi, csaknem 53 milliárd forintos érték az elmúlt 24 hónapban rekordnak számít, s arra utal, hogy a korábbi hónapokban tartalékolt lakossági gyógyszerkészletek márciusra javarészt kimerültek.

A gyenge februárhoz képest 12,5 százalékos a bővülés, az erős, előző évi márciushoz mérve pedig 3,6 százalékos. Március rendre forgalmi rekordokat hoz, aminek az a magyarázata, hogy pontosan két éve, 2020. márciusában robbant be a koronavírus járvány hazánkban, amelyre válaszul a lakosság korábban nem látott felvásárlási hullámot indított a kiskereskedelemben – olvasható a Hiflylabs elemzésében, amit a Napi.hu szemlépzett. A koronavírus hullámainak alakulása pedig rendre úgy alakította a forgalmat, hogy a lakosság nagyobb gyógyszervásárlása a márciusi hónapokra esett.

A dobozeladás is jelentősen, 11,7 százalékkal nőtt, vagyis a dobozeladások növekedési üteme csaknem elérte a forgalmi bővülés mértékét februárhoz képest. Ugyanez nem mondható el éves viszonyításban: 2021. márciusi hónaphoz képest 1,9 százalékos az eladott darabszám visszaesésének mértéke idén márciusban. A dobozeladások stagnálásában az a tény is közrejátszhatott, hogy a koronavírus halálos áldozatai legnagyobb arányban a krónikus betegséggel küzdők közül kerültek ki, eddig már több mint 46 ezer állampolgár vesztette életét a fertőzéssel összefüggésben hazánkban.

A támogatott gyógyszerek szegmensére az orosz–ukrán háború is hatással van,

a menekültek a hazai lakosokhoz hasonlóan kaphatnak tb biztosított, vényköteles recepteket. Körükben a cukorbetegséget kezelő szerek a legkeresettebbek.

A regionális folyamatokat vizsgálva minden megyében forgalomnövekedés látható márciusban az előző hónaphoz képest, ám 2021-gyel összehasonlítva lassult Zala és Somogy megye forgalma. Az adatok szerint a visszaesést elsősorban az érzéstelenítők és az epilepszia elleni szerek eladási számának csökkenése okozta – közölte Farsang Bence, a Hiflylabs adatelemzője.

Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Eljött az új világ Magyarországon, sokan nem készültek fel a kibervédelmi szabályok változására

Eljött az új világ Magyarországon, sokan nem készültek fel a kibervédelmi szabályok változására

Új kiberbiztonsági törvény lépett hatályba Magyarországon az év elejétől, amely már a NIS2 EU-s szabályokat is a hazai jogrendbe ágyazta. Közel 4000 olyan hazai cég fontos teendők előtt áll: szakértők vizsgálják meg minden vállalat kiberbitonsági ellenállóképességét, majd ha szükséges, ezt meg is kell erősíteni. A tét nagy, ugyanis többmillió eurós bírságok is repkedhetnek, ráadásul a cégvezetőket is legfeljebb 15 millió forintos bírsággal sújthatják. Az általunk megkérdezett szakértő szerint a hazai cégek nagy része jelenleg még nincs felkészülve az új szabályok betartására.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 10. 06:51
×
×
×
×