eur:
410.81
usd:
390.09
bux:
79255.15
2024. november 21. csütörtök Olivér
Pharmacist working at a pharmacy organizing products while wearing a protective face mask during the coronavirus outbreak.
Nyitókép: FatCamera/Getty Images

Régóta nem volt példa hasonlóra a gyógyszerpiacon

Összesen 568 milliárd forintot tett ki a támogatott vényköteles gyógyszereladás Magyarországon 2021-ben, ez egy év alatt 1,7 százalékos bővülést jelent – derül ki a Hiflylabs Zrt. kutatásából. Tavaly 177 millió gyógyszerdobozt adtak el a patikákban, míg egy évvel korábban közel 185 millió doboz gyógyszer fogyott, ami 3,9 százalékos csökkenést jelent.

A koronavírus-járvány második évére megtört a támogatott vényköteles gyógyszerek forgalmának a növekedési üteme. Ugyanakkor tavaly decemberben az 50,7 milliárdos teljesítmény közel azonos volt az erős novemberi 51 milliárdos forgalomhoz képest – írja a Világgazdaság.

„A világjárvánnyal való együttélés egy új növekedési pályára állította a támogatott, vénykötelesszegmenst Magyarországon. Az adatok alapján megállapítható, hogy a szívgyógyszerek és a légzőrendszer szerei gyengítették leginkább a forgalmat. 2022-ben érdemes lesz odafigyelni az említett két kategóriára, hogy képesek lesznek-e megfordítani a negatív trendet” – közölte Farsang Bence, a Hiflylabs adatelemzője.

A patikák forgalma a pandémiát megelőző években 5 százalékkal bővült, a tavalyi alacsonyabb adat az eladott gyógyszerdobozok számának a visszaesésével is magyarázható. Ugyanakkor a Hiflylabs elemzése szerint a támogatott vényköteles készítmények forgalombővülése immár 8 éve tartó trend – olvasható.

A gyógyszertárak gyengébb évéhez hozzájárulhatott a koronavírustól való félelem is. Mint írják, többen választhattak nem vényköteles szereket tavaly, ezzel is csökkentve a háziorvossal való találkozást és a megfertőződés lehetőségét. Valamint az adatokban már érezhetően megjelenik a koronavírus 40 ezer, többnyire krónikus beteg áldozata is, aki nem váltotta ki a gyógyszereit. A tavalyihoz hasonló dobozszámcsökkenés 2007 óta nem fordult elő – írja a Hiflylabs.

A fertőzés elleni szereket leszámítva minden termékcsoportban csökkent az eladott dobozszám.

A fertőzés elleni gyógyszerek 5,7 százalékkal növekedtek az antibiotikum-eladásoknak köszönhetően, de ez a bővülés is csak az alacsony bázisnak köszönhető, ugyanis 2020-ban a koronavírussal kapcsolatos lezárások miatt nem alakult ki komoly influenzajárvány hazánkban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Gigantikus mennyiségű energiát emészt fel a mesterséges intelligencia – Hogyan faraghatjuk le az AI környezeti lábnyomát?

Gigantikus mennyiségű energiát emészt fel a mesterséges intelligencia – Hogyan faraghatjuk le az AI környezeti lábnyomát?

A mesterségesintelligencia-technológiák térnyerése óriási lehetőségeket rejt magában, de nem szabad figyelmen kívül hagynunk az energiafogyasztásukkal járó környezeti lábnyomot. Az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontjából a fenntarthatóság iránti növekvő elkötelezettség egyre fontosabbá teszi az olyan kérdések vizsgálatát, mint az AI-megoldások energiafogyasztása, a rendszerek üzemeltetésének és optimalizálásának módjainak feltérképezését, valamint a „zöld mesterséges intelligencia” kialakulóban lévő trendjének megismerését, amelynek célja az AI energiaigényének csökkentése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×