eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a monetáris tanács döntéséről tartott sajtótájékoztatón a jegybank székházában 2019. március 26-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Matolcsy György elárulta, szerinte mit tett hozzá a jegybank a védekezéshez

A kormány szuverén, a jegybank önálló – ez volt szerinte a sikeresség két lába.

A járvány sikeres magyarországi kezelése a korábbi évtized eredményeire, a határozott kormányzati intézkedésekre és az MNB pénzügyi forrásainak célzott mozgósítására épült - írta Matolcsy György jegybankelnök a magyarnemzet.hu-n megjelent írásában.

Kiemelte: a válságkezelés újabb bizonyítéka annak, hogy a sikerhez szuverén kormányra és önálló jegybankra van szükség.

Egy nemzeti jegybank képes az adott válság sajátosságait célzott eszközökkel kezelni, amire egy általános eszközöket használó központi bank, így az Európai Központi Bank, nem képes - jegyezte meg.

A jegybankelnök a továbbiakban felsorolta a jegybank legfontosabb lépéseit a 2013-2021 közötti időszakból, köztük az MNB nyereségessé tételét 2013-ban, a hitelkiszáradás felszámolását, az alacsony kamatkörnyezet kialakítását, a banki források pénzpiacra terelését. Továbbá említést tett arról is, hogy a jegybank lépéseivel nagyságrendileg javította a költségvetés helyzetét, jó időzítéssel forintra váltotta a svájcifrank-hiteleket és finanszírozta a hitelalapú válságkezelést.

Matolcsy György rámutatott:

idén és tavaly a jegybank mintegy 11 ezermilliárd forinttal járult hozzá a magyar válságkezeléshez.

A GDP-arányos jegybankmérleg 26 százalékról 49 százalékra nőtt, de volt mozgástér, mert az a korábbi hét évben 40 százalékról csökkent majdnem a felére.

Az elmúlt két évben a nemzeti jegybank lépéseinek többsége olyan célzott válságkezelési intézkedés volt, amelyeket a kormány egyedül nem lett volna képes meghozni - húzta alá. Kiemelte a hitelmoratórium kidolgozását, az NHP Hajrá hitelprogramot, a nagyvállalati hitelek fedezetként történő befogadását, a felügyeleti lépéseket, továbbá a Növekedési kötvényprogramot.

A független, de a kormányzattal és a bankrendszerrel stratégiai szövetségben működő magyar nemzeti jegybank a 2013-2019 között konjunktúrában, majd a 2020-2021 közötti válságkezelésben megmutatta, hogy "mit ér, ha egy jegybank független és önálló, de nemzeti szívvel és aggyal hozza meg döntéseit" - összegezte a jegybankelnök.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×