eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Pork meat hanged on a hooks in a butchery on a black background.
Nyitókép: MilosCirkovic/Getty Images

Drasztikusan megugrott a sertésvágások száma

Elsősorban az anyakocák vágása emelkedett erőteljesen, ami termeléscsökkenést vetít előre a következő évre.

A magyarországi vágóhidakon 3,606 millió sertést vágtak le 2021 első három negyedévében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) beszámolója szerint, 150 ezerrel többet, mint 2020. január–szeptemberben, ami 4,3 százalékos növekedést jelent. A levágott állatok együttes élősúlya 427 ezer tonna volt, a hasított súlya pedig 344 ezer tonna, azaz mindkét súly közel 4 százalékkal haladta meg az előző évit.

A sertésvágáson belül az anyakocák vágása az előző év első három negyedévi 54,5 ezerről erőteljesen, 28,5 százalékkal 70 ezerre emelkedett az idén, szeptember végéig. Ennek az adatnak a jelentőségére hívta fel a Világgazdaság figyelmét Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetsége elnöke hozzátéve, hogy egyébként a vágási adatok megfeleltek a várakozásnak.

A kocavágások drasztikus növekedése azt jelzi, hogy a kocatartók reagáltak leghamarabb a sertéságazatban kialakult helyzetre, itt szakadt ugyanis be a leghamarabb az ár, és erre reagálva kezdődött itt elsőként az állomány leépítése.

Éder Tamás szerint ráadásul ebben nincs benne még néhány nagyobb kocatartó hasonló döntése, amelyek az elmúlt hetekben kezdték meg kocaállományuk leépítését. Ebből következően szinte biztos, hogy a kocák év végi száma még ennél is rosszabb lesz, ez pedig meghatározhatja a jövőre várható termelést, ami emiatt csökkenhet.

A külkereskedelmi adatokból ugyanakkor kiderül, hogy nem igazak azok a hírek, amelyek szerint nagyon megemelkedett az import élősertés-behozatal.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×