eur:
411.04
usd:
392.33
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels

Ha eddig még nem drágult eléggé az építkezés, akkor most mindenki foghatja a fejét

Az alapanyagárak jelentős, 25-30 százalékos emelkedése miatt a kormánytól kér segítséget a hazai építőipar.

Az építőipari nyersanyagok és építőanyagipari termékek – így például az acél, a bitumen és a cement – ára jelentősen emelkedett az elmúlt hónapokban, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége ezért a kormányhoz fordult segítségért – mondta az InfoRádiónak Koji László, az ÉVOSZ elnöke, aki hozzátette, hogy egész Európában a magyarhoz hasonló áremelkedési tendencia indult el az elmúlt hónapokban.

"A járványhelyzet eredményeképpen nagyon sok olyan alapanyag, amelyből építőipari termékeket kell gyártani, megdrágult. Különösen a vasérc ára emelkedett, de a kőolajipari termékeknél is jelentős a drágulás. Érdekes módon

az áremelkedés előbb érte utol a nyugati országok építőipari piacait, ahol 20-100 százalék közti áremelkedést lehet tapasztalni.

Itt Magyarországon az első negyedévben 25-30 százalékos áremelkedéssel találkoztunk."

Koji László kifejtette: álláspontjuk szerint problémát részben a pandémia, illetve ennek következtében az ellátási láncok akadozása okozta-okozza, kevés ugyanakkor az olyan, mint Magyarország, hazánk ugyanis csaknem 50 százalékos mértékben szorul rá a külföldi építőipari alapanyag importjára.

"Mi mindenképpen szükségesnek tartanánk a kormányzat részéről, ha segítenének alternatív beszerzési lehetőségeket, logisztikai útvonalakat felkutatni. Másrészt ilyen helyzetben a tisztességtelen piaci magatartás is előfordulhat az építőipari anyagok kereskedelmében, és valószínűleg a versenyhivatalnak is éberebbnek kell lenni."

Az ÉVOSZ elnöke azt is megjegyezte, hogy Kínának is szerepe van a negatív folyamatokban: az ázsiai ország adja ugyanis a világ acéltermelésének több mint az 50 százalékát, az elmúlt időszakban ugyanakkor visszatartott acélipari termékeket a világpiactól. Az építőipari szövetségek uniós főszövetségének az elnöke a a brüsszeli biztosokhoz fordult, hiszen nem csupán magyar problémáról van szó, hanem összeurópairól.

Az ÉVOSZ a negatív hatások csökkentésére egy új tagozatot is létrehozott, a hazai építőanyagtagozatát, hogy csökkentse Magyarország importfüggőségét, és javítsa az ország építőipari alapanyag-önellátását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×